19 липня - Україна Incognita

19 липня

1096. У битві з половцями під Переяславом князь Святополк II розгромив орду хана Тугора.

Портрет із сайту  wikimedia.org

Князь Святополк ІІ

1650. Турецький посол Осман-ага в Чигирині уклав військовий союз з Богданом Хмельницьким.

Портрет із сайту  io.ua

Угоду про допомогу Україні у війні з Польщею вдалося укласти за умови, що запорожці «ні морем, ні полем не турбуватимуть володінь султана». Під час другої зустрічі з Осман-агою в квітні 1651 року Богдан Хмельницький відмовився від військової опіки султана. Послухав поради генерального писаря Івана Виговського – той доповідав, що рядове козацтво проти такого союзу.

1814. Народився Семюел Кольт, американський конструктор і промисловець, засновник фірми стрілецької зброї.

Портрет із сайту ru.wikipedia.org

Семюел Кольт працював матросом на торговельному судні «Corvo». Саме під час плавання на цьому судні він придумав свою першу конструкцію барабанного револьвера, яка стала потім прототипом всіх конструкцій револьверів Кольта. Семюел Кольт дослідив роботу деяких механізмів на кораблі і взяв їх за основу першої моделі обертового барабану з фіксацією – основу конструкції будь-якого барабанного револьвера. Винахідник витратив кілька місяців на створення прототипу першого у світі револьвера. Семюел Кольт запатентував свій винахід в Америці, Англії та Франції.

1834. Народився Едґар Деґа, французький живописець, імпресіоніст.

Репродукція з сайту  wikipaintings.org

Автопортрет

Репродукція з сайту  wikipaintings.org

Картина «Танцювальний клас»

Репродукція з сайту  wikipaintings.org

Картина «Танцівниця»

1870. Почалася франко-прусська війна (за її підсумками відбулося об’єднання Німеччини).

Ілюстрація з сайту  ukrmap.su

Причиною франко-прусської війни було суперництво між Францією та Пруссією за гегемонію в Центральній Європі. Франція, яка остерігалася посилення Пруссії, намагалася перешкодити об'єднанню німецьких земель під її зверхністю. Обидві країни прагнули війни, щоб остаточно вирішити протиріччя, що назрівали. Поштовхом до війни стали династичні суперечки навколо іспанського престолу.

1876. Народився Володимир Чехівський, український політичний і громадський діяч, прем’єр-міністр УНР.

Фото з сайту  incognita.day.kiev.ua

У 1929 році Володимира Чехівського заарештували за звинуваченням у приналежності до «Cпілки визволення України». Він був засуджений до смертної кари з заміною її 10-річним ув’язненням. Ув’язнення відбував у Харківському та Ярославському політичних ізоляторах. У 1933 році Чехівського перевели до Cоловецького табору особливого призначення. Розстріляний у 1937 році.

1898. Народився Герберт Маркузе, німецький філософ і соціолог, ідеолог лівих екстремістів Заходу.

Фото з сайту  avtonom.org

Безпосередній представник Франкфуртської школи Герберт Маркузе на основі критичної теорії прагнув визначити шляхи переходу від капіталізму і соціалізму до нерепресивної (гуманної) цивілізації. На думку Маркузе, в центр критичної теорії потрібно поставити конкретну людину у всьому багатстві її потреб.

1900. Відкрилося Паризьке метро.

Мапа з сайту  xostel.com

Схема Паризького метрополітену складається із 16 ліній, які об’єднують 300 станцій.

1945. Помер Августин Волошин, український політичний, культурний, релігійний діяч, греко-католицький священик.

Фото з сайту  zakarpattya.net.ua

15 березня 1939 року в Хусті відбувся сейм Закарпаття, на якому урочисто проголосили Карпатську Україну самостійною державою. Президентом нової держави став 65-річний отець Августин Волошин. Августин Волошин перебував на еміграції в Празі. У травні 1945 року його заарештували агенти НКВС у Празі і вивезли до Москви. Так принизливо поставилася Москва до керівника іншої держави, звинувативши його в українському буржуазному націоналізмі прагненні відірвати Україну від Радянського Союзу. Волошина закатували в Лефортовській тюрмі. Місця поховання його досі ніхто не знає.

1971. Народився Віталій Кличко, український боксер і політик.

Фото з сайту  goodvin.info

Віталій Кличко народився в селищі Беловодськ, Киргизстан. Батько – професійний військовий, а мати – вчителька початкових класів. Чемпіон за версією Всесвітньої боксерської ради (WBC). Здобув 44 перемоги, з них нокаутом – 40. Про завершення спортивної кар’єри оголосив у листопаді 2005 року. Лідер партії «Удар».

1994. Леонід Кучма склав присягу на вірність українському народові.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар