19 квітня - Україна Incognita

19 квітня

1713. Для збереження і неподільності своїх австрійських володінь, Карл VI Габсбург запровадив право на спадковість по жіночій лінії для дому Габсбургів, видавши «Прагматичну санкцію».

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

У цей час у Карла ще не було дітей. Три роки потому у нього народився син, який невдовзі помер, а потім народжувалися лише дочки. Більшість держав спочатку висловлювалися проти санкції. Лише в 1725 році Карлу вдалося домогтися згоди Іспанії, Росії і Пруссії.

1775. Відбулося перше збройне зіткнення між британськими військами і американськими сепаратистами. Битвами при Лексингтоні і Конкорді розпочалася війна за незалежність США.

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

Британський загін (700 солдатів) під командуванням Сміта був посланий в Конкорд (передмістя Бостона) для вилучення зброї зі схованки, що належала американським сепаратистам. Однак, загін потрапив у засідку і відступив. Схожий інцидент стався в Лексингтоні. 

1783. (за старим стилем) Указом Катерини II Крим приєднаний до Росії.

Указ став підсумком тривалого суперництва Російської та Османської імперій за володіння і контроль над стратегічним плацдармом на півночі Чорного моря. Заручившись у 1782 році підтримкою Австрії, наступного року Росія окупувала Крим, а маніфест Катерини II лише закріпив фактичний перехід півострова під владу російської корони.

1850. Англія і США підписали договір про спільне будівництво Панамського каналу.

Будівництво Панамського каналу стало одним із найбільших і найскладніших будівельних проектів, здійснених коли-небудь людством. Завдяки каналу морський шлях із Нью-Йорка в Сан-Франциско скоротився з 22,5 тис. км до 9,5 тис. км.

1882. Помер Чарльз Дарвін, творець теорії еволюції.

Ілюстрація з сайту www.dekatop.com

Після навколосвітньої подорожі Дарвін опублікував книгу «Походження видів шляхом природного добору», в якій пояснював еволюційний процес принципами природного й статевого добору. У 1930-х, його теорія разом із теорією наслідування Менделя склали сучасну синтетичну теорію еволюції.

Схема, шо демонструє подібність скелетів людиноподібних мавп та людини

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1885. (За старим стилем) Помер Микола Костомаров, український історик та етнограф.

Костомаров змінив підхід до роботи історика, поставивши наріжним каменем не опис подій і осіб, а історію народу в його соціокультурній цілісності і єдності найрізноманітніших сфер життя.

«Щира любов історика до своєї Батьківщини може виявлятися тільки в строгій повазі до правди», - слова етнографа.

1971. СРСР запустив першу у світі космічну станцію «Салют-1».

1975. Помер Олександр Удовиченко, український військовий і громадський діяч, генерал Армії УНР, віце-президент УНР в екзилі (1954 - 61).

Автор книг «Україна у війні за державність» (Вінніпеґ, 1954) і «Третя Залізна дивізія» (Нью-Йорк, 1971).

2005. Конклав католицьких кардиналів у Ватикані обрав 265-го по рахунку папу римского - Йозефа Ратцингера (Бенедикта XVI).

Ілюстрація з сайту www.uznayvse.ru

Йозеф Ратцингер до обрання папою очолював Колегію кардиналів і Конгрегацію з питань віровчення. Відзначається консервативністю у поглядах порівняно з попередником Іваном Павлом ІІ.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар