19 березня - Україна Incognita

19 березня

1629. Народився Олексій Михайлович (Романов), російський цар.

Ілюстрація з сайту bibliotekar.ru

Доба правління Олексія Михайловича (1645-1676 рр.) у Московській державі стала періодом завершення формування самодержавства. 

За його правління відбулося розчленування України та її поділ, закріплений Андрусівським перемир'ям 1667 р. та підтверджено "Вічним миром" 1686 р.

1813. Народився Давід Лівінгстон, шотландський місіонер, дослідник Африки.

Ілюстрація з сайту geographyofrussia.ru

Автор книг “Подорожі та дослідження місіонера в Південній Африці” (1857), “Розповідь про експедиції на Замбезі та її притоки, та про відкриття озер Ширва і Ньяса в 1858-1864 рр.” (1865), які його прославили.

1864. Народився Василь Липківський, визначний діяч Української Автокефальної Православної Церкви, митрополит Київський і всієї Русі (1921-1927), в’язень радянських таборів. 

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Митрополит Василь Липківський активно працював для ідеї відродження Української національної церкви, і за це зазнавав постійних переслідувань. Відстоював принцип всенародного собороправства, тоді як більшість єпископів виступала за збереження права на зверхність духовенства у справах управління церквою. Страчений у 1937 р. за присудом трійки НКВС.

1900. Народився Фредерік Жоліо-Кюрі, французький фізик.

Лауреат Нобелівської премії з хімії (спільно з своєю дружиною Ірен Жоліо-Кюрі, 1935).

Фото з сайту www.ird.fr

Ірен і Фредерік

Фото з сайту www.calstatela.edu

Жоліо-Кюрі є одним із засновників і лідерів всесвітнього Руху прихильників миру та Пагвоського руху вчених (Pugwash Conferences on Science and World Affairs), руху вчених, які виступають за мир, роззброєння та міжнародну безпеку, за запобігання світової термоядерної війни та наукову співпрацю.

Ілюстрація з сайту newsline.linearcollider.org

Пагвоський рух зародився 1955 року, коли 11 всесвітньо відомих учених, у тому числі Альберт Ейнштейн, Фредерік Жоліо-Кюрі, Бертран Рассел, Макс Борн, Персі Вільямс Бріджмен, Леопольд Інфельд, Лайнус Полінг, Джозеф Ротблат, виступили з маніфестом, в якому закликали зібрати конференцію проти використання ядерної енергії у військових цілях.

1906. На острові Березань у Чорному морі за вироком воєнно-морського трибуналу стратили лейтенанта Петра Шмідта та інших керівників Севастопольського повстання 1905 р. 

1918. На Аскольдовій могилі в Києві відбулося перепоховання січовиків студентського куріня, розстріляного більшовиками поблизу ст. Крути Чернігівської губернії.

 

У процесії брали участь учні вищих і середніх шкіл міста, січові стрільці, відділ колишніх військовополонених в Німеччині. Біля будинку Центральної ради М. Грушевський виступив із промовою, в якій зазначив, що юні герої загинули за визволення своєї Вітчизни.

Із будинку Педагогічного музею, де працювала Центральна Рада, зняли зображення двоголового орла - герба Російської імперії. 

1930. Народилася Ліна Костенко, українська поетеса, авторка роману у віршах “Маруся Чурай” (1979), поеми “Берестечко” (1999, 2010), роману “Записки українського самашедшего” (2010).

Автор збірок поезій "Неповторність" (1980), "Сад нетанучих скульптур" (1987), "Річка Геракліта" (2011), "Гіацинтове сонце" (2010), "Проміння землі" (1957) та "Вітрила" (1958) та інших. У 2011 року у видавництві "Либідь" вийшла монографія Івана Дзюби про Ліну Костенко "Є поети для епох".

Лауреат Шевченківської премії (1987), премії Франческа Петрарки (1994), якою Консорціум венеціанських видавців відзначає твори видатних письменників сучасності. 1998 р. у Торонто Світовий конгрес українців нагородив Ліну Костенко медаллю Святого Володимира.

1946. Французька Гвіана стала заморським департаментом Франції.

1951. У Мюнхені (ФРН) помер Дмитро Дорошенко, історик, публіцист, громадський і державний діяч.

Дмитро Дорошенко – Міністр закордонних справ Української держави. 1918 р.

Фото з сайту www.galslovo.if.ua

З 1919 р. перебував в еміграції, де був організатором і співробітником українських наукових установ: професором кафедри історії Українського Вільного Університету у Відні, Празі і Мюнхені, очолював Український Науковий Інститут у Берліні (1926-1931), Українську Вільну Академію Наук (1945-1951). Автор близько тисячі праць з історії України, історії культури і церкви в Україні.

1958. У Страсбурзі відбулося перше засідання Європейської Асамблеї у складі 142 членів.

У 1962 р. депутати Європейської парламентської асамблеї прийняли рішення про зміну її назви на “Європейський Парламент”.

1970. Академік Андрій Сахаров, фізик Валентин Турчин та історик Рой Медведєв написали листна ім'я Брежнєва, Косигіна і Підгорного із закликом провести демократизацію режиму.

Повна версія листа

1987. Помер Луї Бройль,французький фізик, який заснував нову галузь у фізиці хвильову механіку (mecanique ondulatoire), пов'язану із фізикою світла та матерії. За цю роботу 1929 року він отримав Нобелівську премію з фізики.

Фото з сайту www.davebruns.com

1997. Кабінет міністрів України ухвалив постанову "Про заходи щодо поетапного впровадження в Україні вимог директив Європейського Союзу, санітарних, екологічних, ветеринарних, фітосанітарних норм та міжнародних і європейських стандартів".

2008. Помер Артур Кларк, англійський письменник-фантаст, учений, футуролог, винахідник.

Автор циклів творів "Космічна Одіссея", "Рама", "Одіссея часу". Найвідоміші романи: "Кінець дитинства" (1953), "Місто і зорі" (1956), "Побачення з Рамою" (1973), "Фонтани Раю" (1979).

У 1954 році опублікував наукову статтю, в якій описував можливості створення глобальних систем зв'язку за участю супутників на геостаціонарній орбіті. Вважається, що саме в творах Кларка вперше була описана ідея "космічного ліфта". 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар