18 серпня - Україна Incognita

18 серпня

1649. (За новим стилем) Богдан Хмельницький підписав Зборівський мирний договір з поляками. 

Конституція Варшавського сейму від 22 листопада 1649 р., на якому було ратифіковано Зборівський мирний договір

Ілюстрація з сайту www.archives.gov.ua

Зборівський договір підсумував першу фазу в історії Хмельниччини і легалізував самоврядність українських козаків у межах Речі Посполитої. Ця самоврядність втілилися у козацькому державному утворенні - Війську Запорозькому, також відомому як Гетьманщина. Повна назва Зборівського договору - "Декларація Його королівської милості Запорозькому Війську на дані пункти супліки". Він складається з 12 статей. Форма договору - жалувана грамота короля своїм підданим.

1682. Російський престол зайняв Петро Олексійович Романов. 

Портрет Петра I. Поль Деларош (1838)

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

У дитинстві Петро отримав домашню освіту, з юних років знав німецьку мову, потім вивчав голландську, англійську і французьку мови. За допомогою палацових майстрів освоїв багато ремесел (столярне, токарне, збройове, ковальське тощо). У роки царювання Петро I провів реформи, спрямовані на подолання відсталості Росії від передових країн Заходу. Петро I розширив власницькі права поміщиків над майном і особистістю кріпаків, замінив подвірне оподаткування селян подушним, видав указ про посесійних селян, яких дозволялося купувати власникам мануфактур, практикував масову приписку державних і ясачних селян до казенних і приватних заводів, мобілізацію селян і городян в армію і на будівництво міст, фортець, каналів тощо.

1786. Заснований Рейк'явік. 

Церква Халлгрімюр. Рейк'явік, Ісландія

Фото з сайту vibiri.wordpress.com

1830. Народився імператор Австро-Угорщини Франц Йосиф І. 

Ілюстрація з сайту ah.milua.org

1836. Народився Олександр Кониський, перекладач, письменник, видавець, лексикограф, педагог, громадський діяч ліберального напряму. 

Ілюстрація з сайту shkola.ostriv.in.ua

Кониський - автор слів пісні «Молитва за Україну» та перекладу «Щоденника» Т. Г. Шевченка.

1919. Денікінські війська зайняли Миколаїв. 

Генерал-лейтенант генерального штабу Антон Іванович Денікін. 1919 рік, Таганрог

Фото з сайту www.hrono.ru

На територіях, що знаходилися під контролем Добровольчої армії було відновлено дію дореволюційних законів, та проголошувалась ідея «единой и неделимой России». Дії армії Денікіна у 1919-20 роках в Україні фактично були не просто воєнними діями часів громадянської війни, а багато у чому нагадували геноцид. Денікінці започаткували на окупованих територіях, включно з Україною, не лише «зачистки», знищення, всіх «неугодних», але й створення таборів смерті, жорстоких денікінських «застінків», де катували до смерті і комуністів, і євреїв, і «малоросів», і всіх неугодних страшному денікінському режимові. У містах відбувалися тотальні погроми. Загони денікінців у селах катували, вбивали, вішали, забирали хліб, коней, фураж та ін. Для ведення пропаганди й агітації, шпигування і виявлення та знищення всіх неугодних Денікін створив «Освідомче агенство» (Осваг) і "освідомчо-агітаційні" пункти на місцях. Проти армії Денікіна в Україні об’єдналися Директорія, польська армія Пілсудського, більшовики, Українська галицька армія, сили Махно.

1920. Ратифіковано 19-ту поправку до конституції США, яка давала право голосу жінкам.

1956. Народився Василь Герасим'юк, український поет, шевченківський лауреат. 

Василь Герасим'юк

Фото з сайту www.ukrlit.vn.ua

1991. Розпочався державний переворот в СРСР. 

Військова техніка у Москві під час Серпневого путчу

Фото з сайту seance.ru

Президент СРСР Михайло Горбачов взятий під домашній арешт. Його дачу в Форосі відвідали члени ДКНС і запропонували добровільно скласти із себе повноваження. Горбачов відмовився це зробити.

2006. У Києві розпочався IV Всесвітній форум українців.

2011. Розпочав роботу сайт "Україна Incognita".

У «Дні» — подвійні іменини. Книжці «Україна Incognita» — 10, однойменному сайту — рік

Перша сторінка сайту 26 серпня 2011 року - через 8 днів після його запуску.

Ілюстрація з сайту artemioz.blogspot.com

Інтернет-проект «Україна Incognita» — це продовження роботи «Дня» щодо вивчення та осмислення української історії - у віртуальному світі. Унікальний масив історичних та краєзнавчих матеріалів, які протягом 15 років публікувалися на сторінках газети, а також у виданнях Бібліотеки «Україна Incognita», переведено в електронний формат — і тепер вони доступні на сайті «Україна Incognita».

З моменту створення «День» одним із ключових своїх завдань вбачав реконструкцію правдивої української історії. Головний редактор видання Лариса Івшина переконана, що саме наша історія є найпотужнішим джерелом української ідентичності. «Уважне «прочитання процесів», що відбувалися та відбуваються на пострадянському просторі, переконує мене в тому, що боротьба точиться не лише за ресурси, не лише за нафту й газ, а насамперед — за місце в історії», - говорить вона.

Упродовж 15-ти років «День» у співпраці з видатними істориками, філософами, культурологами, краєзнавцями дослідив чимало суперечливих, маловідомих та взагалі невідомих епізодів нашого минулого. Сьогодні – це величезна база історичних матеріалів, архівних документів, фото, відтворених родоводів українських сімей.

Ще десять років тому було очевидно, що в українському суспільстві є запит на розуміння своєї історії. Це дало поштовх до видання у 2002 році книги «Україна Incognita» - першої із бібліотечної серії газети. Тексти, що увійшли до цих книг, залишаються актуальними сьогодні, та водночас потребують нового прочитання. Тому масштабні напрацювання «Дня» відтепер виходять за межі паперового формату та поширюються на онлайн-простір. 

З прес-анонсу з нагоди запуску сайту.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар