18 липня - Україна Incognita

18 липня

1374. Помер Франческо Петрарка, італійський поет та літописець.

Портрет із сайту  epwr.ru

Як найвеличніший поет тогочасного періоду, італійський мислитель, засновник гуманістичної культури Відродження Франческо Петрарка був увінчаний лавровим вінком на Капітолійському пагорбі в Римі. Це свідчило про його популярність і визнання серед володарів Римської імперії. Це не подобалося Петрарці: не приймаючи офіційної теології й середньовічної схоластики, він обрав долю гуманіста, ліричного поета, співця високого духу людяності і любові. Петрарка – родоначальник нової сучасної поезії. Його «Книга пісень» надовго визначила шляхи розвитку європейської лірики, ставши своєрідним неспростовним зразком.

1613. Помер Іпатій Потій, український письменник-полеміст, греко-католицький митрополит Київський і Галицький.

Портрет із сайту uahistory.info

Народився в на Підляшші в родині українського шляхтича. Вищу освіту здобув у Краківському університеті, по закінченні якого перебував на службі при дворі князя Радзивілла Чорного. Згодом отримав посаду секретаря в польського короля Сигізмунда III Августа, де й перебував до 1572 року. Товаришував з князем Костянтином Острозьким, належав до його гуртка літераторів і публіцистів. Після смерті дружини постригся в ченці та отримав ім’я Іпатій. У 1593 році став володимиро-берестейським єпископом. Автор низки полемічних творiв, спрямованих проти православної церкви i протестантства. Заснував греко-каталицьку колегiю у Вiльнi й греко-католицьку школу в Брестi. По смерті Михайла Рогози 1599 року став греко-католицьким митрополитом київським і галицьким, яким був до своєї смерті.

1635. Народився Роберт Гук, англійський природодослідник, батько фізики.

Портрет із сайту  e-drofa.ru

У 1653 році Роберт Гук влаштувався на роботу в Оксфорді. Оксфорд зайняв важливе місце в його житті: тут він вперше зіткнувся з великою наукою і, головне, з енциклопедичною наукою, яка більше відповідала його характеру та інтересам. У 1654 році він став працювати асистентом у фізика Р. Бойля. Гук виявився природженим експериментатором, і тут для нього відкрилося велике поле діяльності. Він багато працював над проблемами математики і механіки, удосконалювався в природничих науках, вивчав астрономію. Однак, незважаючи на безсумнівні математичні здібності, його головні інтереси зводилися до механіки.

1811. Народився Вільям Теккерей, англійський письменник.

Фото з сайту  lib.tpu.ru

Творчість Теккерея – одна із найяскравіших сторінок в історії світової культури. Її значення можна зрозуміти лише тоді, коли розглядати спадщину письменника як єдину сукупність творів найрізноманітніших жанрів, адже, крім романів, Теккерей писав комічні повісті, казки, гуморески, скетчі, бурлескні поеми, балади, ліричні й альбомні вірші, переклади-переспіви, віршовані та прозові пародії й автопародії, есе, лекції, статті-огляди, хроніки, замітки, рецензії на живописні твори, романи, історичні дослідження та ін. Гра для письменника – поняття надзвичайно містке і стихійно-діалектичне. Це сама реальність як дивовижна й одночасно страшна своєю невблаганністю лотерея, нескінченна варіативність шансів і можливостей, вічних метаморфоз і трансформацій, що усталює циклічні ритми вічних втрат і здобутків.

1863. До Київського цензурного комітету міністром внутрішніх справ Російської імперії Петром Валуєвим надіслано таємний циркуляр, відомий як Валуєвський указ.

Портрет із сайту  wikimedia.org

Петро Валуєв

Валуєвський указ – указ про заборону українського книгодрукування (за винятком книг «красного письменства»), тобто, по суті, заборону навчання рідною мовою, оскільки передусім заборонялося друкування підручни­ків для початкової україномовної освіти. Автором Валуєвського циркуляру був міністр внутрішніх справ Російської імперії Петро Валуєв, відомий своєю заявою про те, що «ніякої окремої малоросійської мови не було, немає і бути не може». Наступним кроком російської влади, який ще більше посилював національне гноблення і русифікацію українського народу, став Емський акт 1876 року.

1870. Перший Ватиканський собор майже одноголосно прийняв Першу догматичну конституцію «Про церкву Христову».

Ілюстрація з сайту  conciliaria.com

1918. Народився Нельсон Мандела, південноафриканський політик, перший чорношкірий президент Південно-Африканської Республіки.

Фото з сайту  inface.ru

Нельсон Мандела – один зі засновників Африканського національного конгресу (АНК), перший чорношкірий президент ПАР, один з найвідоміших активістів у боротьбі за права людини в період існування апартеїду (за що просидів у тюрмі 28 років), лауреат Нобелівської премії 1993 року.

1925. Уперше опублікована «Mein Kampf» (Моя боротьба) Адольфа Гітлера.

1926. Народилася Маргарет Лоренс, канадська письменниця.

Фото з сайту  middlemiss.org

Маргарет Лоренс у творах багато аналізувала місце жінки у суспільстві. За її творами знято декілька фільмів.

1947. Король Великої Британії Георг VI підписав акт про надання незалежності Індії.

1995. На Софійському майдані сталося зіткнення підрозділів охорони правопорядку з похоронною процесією віруючих, яка супроводжувала труну з тілом Патріарха Київського і всія Руси-України, Глави Української Православної Церкви (Київського Патріархату ) Володимира. Віруючі мали намір поховати Патріарха на території державного архітектурно-історичного Софійського заповідника без дозволу офіційних властей.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар