17 травня - Україна Incognita

17 травня

1215. Англійські барони, через заколот проти короля Іоанна Безземельного, захопили Лондон.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Невдала зовнішня і внутрішня політика, фіскальний та політичний натиск Іоанна на крупних феодалів, що часто супроводжувався відвертим свавіллям, спричинили 1215 року повстання баронів, яке підтримали духовенство, лицарі й містяни. Під тиском повстанців Іоанн Безземельний 15 червня 1215 року підписав Велику хартію вольностей. Не збираючись виконувати обіцянки, що в ній містились, Іоанн невдовзі залучив з континенту найманців і почав з новими силами нападати на баронів. Папа підтримав свого васала Іоанна, скасував хартію та пригрозив відлучити від церкви повсталих баронів. 

Від безсилля у боротьбі з королем, барони закликали на трон французького спадкового принца (майбутнього Людовіка VIII), який невдовзі висадився в Кенті й був проголошений в Лондоні королем (хоч і не коронованим).

1302. Ремісники міста Брюгге підняли повстання проти французів, що стало початком визвольної війни у Фландрії.

1510. Помер Сандро Боттічеллі, італійський живописець флорентійської школи.

«Вигнанка», 1495 р., Рим

«Весна»

Портрет Симонетти Веспуччі

Ілюстрації з сайту uk.wikipedia.org

Глибоко релігійна людина, Боттічеллі працював у всіх великих храмах Флоренції і в Сикстинській капелі Ватикану, проте в історії мистецтва залишився в першу чергу як автор великоформатних поетичних полотен на сюжети, натхненних класичної античністю, - «Весна» і «Народження Венери».

1727. (За новим стилем) Померла Катерина І, російська імператриця.

Ілюстрація з сайту histpol.pl.ua

За правління Катерини I російський уряд продовжував створення централізованої держави, зокрема на землях сучасної України. Саме це стало причиною невдоволення і конфліктів з місцевою українською верхівкою - козацькою старшиною, яка не бажала втрачати владу і старі вольності. У зв'язку з військовою загрозою з боку Османської імперії (до складу якої в ті часи входило Кримське ханство) і потребою у козацьких загонах, імперський уряд пішов на певні поступки, зокрема розпустив на певний час Малоросійську колегію) та відновив посаду гетьмана (Д. Апостол). 

1809. Імператор Наполеон I видав декрет, яким оголосив, що глава Католицької церкви позбавляється світської влади, а Рим та усі володіння Папи приєднуються до Французької імперії.

1814. Установчі збори в Ейдсволлі ухвалили конституцію Норвегії, яка звільнилася від датського володарювання. Ця конституція діє в країні й нині.

1846. Бельгієць Адольф Сакс запатентував саксофон.

Фото з сайту www.itravelnet.com

У 1842 році Адольф Сакс відкрив у Парижі фабрику духових інструментів. У ній майстер працював над поліпшенням звучання бас-кларнета. У результаті - розширено діапазон звучання, змінено форму (інструмент став схожим на люльку). 

1900. Народився Рухолла Хомейні, іранський політик.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

За його правління в країні було прийнято нову Конституцію республіки, що надала йому (Хомейні) найвищу владу як «найвищому духовному авторитетові». У країні було введено ісламські закони, повну ісламізацію всіх сторін суспільного життя - політики, економіки й культури. Головними ставали морально-етичні закони шаріату. Було введено систему ісламського судочинства, що ґрунтується на засадах Корану й шаріату. Почалася боротьба з придушення лівої опозиції та організацій національних меншин.

1916. У Англії вперше у світі здійснений перехід на літній час.

1934. В Аргентині почала виходити українська газета «Наш клич».

1935. Особлива нарада при НКВС СРСР ухвалила постанову про засудження Юрія Коцюбинського до п’яти років заслання до Західного Сибіру за участь у «контрреволюційній троцькістській організації».

1970. Експедиція норвезького етнографа та археолога Тура Хейєрдала на папірусному човні «Ра-2» вирушила з марокканського міста Сафі у плавання через Атлантичний океан, щоб досягти берегів Америки способом давніх народів Африки.

1997. Завершилася перша Українська антарктична експедиція.

2001. 57-річна Поллі Вокер встановила рекорд, ставши першою в світі жінкою, яка облетіла земну кулю на літаку самостійно.

2006. Вперше відзначено Міжнародний день інформаційного суспільства. 

Він замінив Міжнародний день телекомунікацій та «Всесвітній день інформаційного суспільства», які відзначали раніше. 

   

Анна Левчук

Сергій Грабовський

Андрій Безсмертний-Анзіміров


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар