17 серпня - Україна Incognita

17 серпня

1245. У битві поблизу Ярослава Данило Галицький розгромив угорське військо і поклав кінець боярському спротивом у Галицько-Волинському князівстві. 

Князь Галицький Данило І Романович

Ілюстрація з сайту www.day.kiev.ua

У 1241 році частина галицьких бояр на чолі з проугорським лідером Володиславом Кормильчичем, користуючись з ослаблення Галицько-Волинського князівства після монгольської навали, виступили проти галицького князя Данила Романовича. Вони намагалися посадити на престол у Галичі Ростислава Михайловича, далекого родича галицьких Ростиславичів. У 1245 році Ростислав звернувся по допомогу до угорського короля Бели IV, який був йому зятем, і краківського князя Болеслава Стидливого, дружина якого була донькою Бели IV, як і дружина Ростислава. Угорщина віддавна претендувала на Галичину, а поляки ворогували з Данилом і його батьком Романом, тому обидві сторони охоче надали свої війська.

1629. Народився Ян III Собеський, польський король.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

«Козацький король» Ян ІІІ Собеський

1882. Народився Василь Тютюнник, український військовий діяч, полковник генштабу Армії УНР. 

Василь Никифорович Тютюнник

Фото з сайту uk.wikipedia.org

Василь Тютюнник був на військовій службі і в період правління гетьмана Павла Скоропадського, одночасно будучи членом опозиційного Українського національного союзу і беручи участь у підготовці антигетьманського повстання, прибічником Симона Петлюри. З листопаду 1918 - заступник начальника Генштабу, брав участь у поході на Київ, який завершився скиненням гетьманської влади.

1903. Засновано Пулітцерівську премію.

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

Цього дня американський журналіст і видавець Джозеф Пулітцер склав заповіт, яким передбачалось створення фонду розміром 2 мільйони доларів для відзначень у сфері журналістики. Пулітцерівська премія вважається однією із найпрестижніших, одночасно й найбільш контроверсійною через часом упереджену оцінку творів та видань.

З 1917 року премію вручають щорічно у перший понеділок травня.

1914. (За новим стилем) У Львові створено легіон Українських Січових Стрільців. 

Друга чота сотні УСС, Поділля, 1916 рік

Фото з сайту ycc.milua.org

УСС мали велике значення для відновлення військових традицій українства, а також для зростання патріотизму, створення військового словництва, термінології, військового фольклору, пісні й музики (оркестра УСС), для устійнення форми українського однострою (мазепинка) тощо.

Формування у складі австро-угорської армії сформоване з добровольців, які відгукнулися на заклик Головної Української Ради 6 серпня 1914.

1916. Румунія приєдналася до Антанти під час Першої світової війни. 

Європейські військові союзи в 1915. Центральні держави - коричневі, Країни Антанти - сірі та нейтральні країни - жовті.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

У роки війни блок Англії, Франції й Росії підтримало 25 держав, у тому числі США, Японія, Румунія, Китай, Греція, Португалія та інші. США, які не бажаючи розчинятися в Антанті, проголосили себе «асоційованою країною» угруповання. Антанта виграла Першу світову війну і закріпила свій успіх дипломатично на Паризькій мирній конференції створивши так звану Версальську систему міжнародних стосунків.

1918. Гетьман Павло Скоропадський встановив в Україні 8-годинний робочий день.

 

1939. Дипломат Федір Раскольников у відкритому листі Сталіну звинуватив його в культі особи. 

Федір Федорович Раскольников

Фото з сайту crimeatime.blogspot.com

26 липня 1938 року Раскольников опублікував у газеті «Останні Новини» протестний лист «Як мене зробили «ворогом народу». 17 серпня 1939 завершив роботу над знаменитим «Відкритим листом Сталіну», в якому викривав репресивну сталінську політику щодо конкретних осіб колишнього керівництва більшовицької партії і пересічних радянських громадян. Опублікований лист був уже після смерті Федора Раскольнікова. За однією з найбільш поширених версій Раскольникова убили агенти НКВС.

1977. Криголам «Арктика» досяг Північного полюса. 

Криголам "Арктика" на Північному полюсі

Фото з сайту our-murmansk.narod.ru

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар