17 липня - Україна Incognita

17 липня

1048. Німецький король Генріх III вигнав із Риму Папу Бенедикта IX і замінив його на Дамасія II.

Портрет із сайту  wikimedia.org

Папа Бенедикт ІХ був призначений папою, коли йому виповнилося 12 років, за гроші впливових людей, які того часу правили Римом. Він перевершив аморальними вчинками свого попередника – Івана ХІІ, вбивав людей, обкрадав паломників на гробах мучеників. Дехто з істориків вважає його одним із найгірших пап.

1429. У Реймсі коронувався на французький престол Карл VII.

Портрет із сайту ket.org

Коронація Карла VII відбувалася у щойно відвойованому в англійців Реймсі. Переможно увійти в місто йому допомогла Жанна д’Арк, яка під час коронації тримала стяг над головою Карла. Після цього Карл доклав мало зусиль для того, щоб допомогти Діві у справі вигнання ворогів з північної Франції. 8 вересня 1429, очолюючи невдалу атаку на Париж, Жанна була поранена, і тоді король повів свою армію назад на Луару.

1453. Французи розбили англійців в битві при Кастильоне, останній битві Столітньої війни.

Ілюстрація з сайту  livejournal.com

Війна закінчилася у 1453 році капітуляцією Англії в Бордо.

1868. Японська столиця перенесена з Кіото в Токіо.

Фото з сайту asian.com.ua

Довгий час Едо (колишня назва Токіо) було рибальським селом, але в 1603 році було засновано військовий уряд Сьогунат Токугава, який вибрав Едо своєю столицею. Правління Сьогунату тривало до 1868 року і залишилося в історії як період Едо. Зручне розташування міста сприяло зростанню числа переселенців з інших районів країни, і у XVIII столітті Едо стало найбільшим містом світу. Після Реставрації Мейдзі влада перейшла в руки імператора, який переїхав з Кіото в Едо і заснував резиденцію в замку, який раніше належав сьогуну Токугава. У 1868 році Едо отримало нову назву – Токе, що в перекладі означає «східна столиця».

1790. Народився Адам Сміт, британський економіст, філософ-етик, один із засновників сучасної економічної теорії.

Портрет із сайту  whatiseconomics.org

Популярність і загальне визнання його публічних виступів призвели до того, що в 1751 році двадцятисемирічного лектора призначили професором логіки в Університеті Глазго. А ще через рік він посів посаду професора філософії моралі, яка вважається набагато престижнішою. У 1758 році Адама Сміта призначили деканом. Весь вільний час він присвячував професійній діяльності. У коло його спілкування входило багато політиків, аристократів і діячів науки. Зокрема, серед його близьких знайомих були хімік Джозеф Блек, винахідник парового двигуна Джеймс Ватт, знаменитий філософ Девід Юм. Під час роботи в університеті Адам Сміт опублікував свою першу велику роботу «Теорія етичних відчуттів», яка пізніше лягла в основу «Дослідження про природу і причини багатства народів», – книги, що зробила його всесвітньо відомим і поклала початок такої науки, як політична економія.

1837. Народився Юліан Захарієвич, львівський архітектор, засновник і організатор Львівської архітектурної школи, ректор Львівської політехніки.

Портрет із сайту  nauka.lp.edu.ua

Юліан Захарієвич народився у Львові, а освіту здобув у Відні. Архітектор використовував стильові форми неоампіру, неоготики, неороманіки, неоренесансу, стилізації стародавніх культур, а також українського народного зодчества. За проектами Юліана Захарієвича у Львові збудовані 4-ярусна дзвіниця домініканського костелу, головний корпус Львівської політехнічної школи на вул. С. Бандери, хімічна лабораторія Політехнічної школи на площі Святого Юра, костел і монастир францісканок на вул. Миколи Лисенка та багато інших будівель.

1846. Народився Микола Миклухо-Маклай, російський мандрівник і етнограф українського походження.

Фото з сайту  zoroastrian.ru

Микола Миклухо-Маклай, який вивчав корінне населення Південно-Східної Азії, Австралії і Океанії, у тому числі папуасів північно-східного берега Нової Гвінеї (нині Берег Миклуха-Маклая), народився в селі Рождественському, біля міста Боровичі Новгородської губернії в родині інженера. Миклухо-Маклай виїхав у Німеччину. Два роки він слухав лекції на філософському факультеті Гейдельберзького університету, потім вивчав медицину в Лейпцигу та Йєні. Миклухо-Маклай привернув до себе увагу натураліста Геккеля, пропагандиста ідей Дарвіна. У 1866 році Геккель узяв 19-річного студента у якості асистента у велику наукову подорож. Мадейра, Тенерифі, Гран Канарія, острів Ланцерот, Марокко, Гібралтар, Іспанія, Париж – таким був маршрут першої подорожі Миклухо-Маклая.

1871. Народився Філарет Колесса, український етнограф, фольклорист, композитор, музикознавець.

Фото з сайту  histpol.pl.ua

Філарет Колесса започаткував в українській фольклористиці структурно-типологічні дослідження народної музичної творчості, розглядав її пам’ятки у зв’язку з історичним процесом та в порівнянні з фольклором інших слов’янських народів. Вивчав окремі жанри української пісенної творчості, насамперед думи.

1918. У Катеринбурзі (в ніч на 17 липня) за вироком Уральської обласної ради було розстріляно останнього російського імператора Миколу ІІ і члени його родини.

1937. Народився Іван Гель, український дисидент, політик, публіцист, релігійний діяч.

Фото з сайту  map.lviv.ua

Першим свідомим актом громадянської непокори Івана Геля була публічна відмова вступити в комсомол, за що в 1952 році, після закінчення першої чверті 10-го класу, Івана вигнали з Комарнівської школи.

24 серпня 1965 року, на шостому курсі, Гель був заарештований. У березні 1966 року засуджений за ст. 62 ч. 1 і ст. 64 КК УРСР («антирадянська агітація і пропаґанда», «організаційна діяльність») до 3 років таборів суворого режиму. 1966-1968 карався в таборах Мордовії, де познайомився з багатьма учасниками демократичного руху в СРСР. 1967 двічі звертався до Президії Верховної Ради з листами на захист Української Греко-Католицької Церкви.

1945. Почала роботу Потсдамська (Берлінська) конференція глав союзних держав-переможниць ІІ Світової війни.

Фото з сайту  vseslova.com.ua

Потсдамська конференція проходила в палаці Цецілієнгоф. Вона стала останньою зустріччю «Великої трійки» в сорокові роки. Наступна конференція керівників СРСР, США, Англії й Франції відбулася лише в 1955 році. В Потсдамі обговорювалися проблеми післявоєнного устрою в Європі, були укладені угоди та прийнято низку рішень про ліквідацію наслідків війни та Німеччини. Перетворення в Німеччині мали включати демократизацію, демілітаризацію та денацифікацію.

1955. В Анахаймі, штат Каліфорнія, американець Волт Дісней відкрив перший «Діснейленд».

1976. У селі Пирогів, що на Київщині, відкрито Музей народної архітектури, де просто неба представлено всі історико-етнографічні райони України.

1998. У Петропавлівській фортеці Санкт-Петербурга відбулася церемонія поховання останків останнього російського імператора Микола II та його близьких.

2002. У північно-західній китайській провінції Ганьсу археологи знайшли гігантську мережу печер. Вона простягнулася на відстань понад 50 кілометрів серед прямовисних скель по обидва боки річки Цзінхе і нараховує 512 печер і 5 колодязів.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар