17 березня - Україна Incognita

17 березня

1524. Народився Дієго де Ланда Кальдерон, іспанський міссіонер в Юкатані, який запровадив інквізицію, спалив рукописи майя (знищив більшу частину їх літератури). 

Ілюстрація з сайту users.skynet.be

 

З іншого боку, Ланда - автор “Повідомлення про справи в Юкатані", основного джерела з історії та етнографії індіанців майя за часів іспанського завоювання.

Ланда називали "первісним істориком" (historiador primordial) Юкатана. У його роботі знайшли відображення всі сторони життя древніх майя. Наведені ним відомості підтверджуються іншими іспанськими джерелами, текстами на мові майя і археологічними дослідженнями.

1680. Помер Франсуа Ларошфуко,французький письменник-мораліст.

Ілюстрація з сайту www.quotecollection.com

Автор "Максими" (1664 р.), збірника афоризмів, цілісного кодексу життєвої філософії.

Відомий афоризмами “Справжнє красномовство - це уміння сказати все, що потрібно, але не більш того”, “Перш ніж сильно чогось побажати, варто довідатися, чи дуже щасливий нинішній власник бажаного", "Істинна любов схожа на привида: всі про неї говорять, але мало хто її бачив" тощо.

Написав “Мемуари” (1662), в яких описує політичні та воєнні події в часи Фронди, громадянської війни у Франції у 1648-1652 рр.

1834. Народився Готліб Даймлер, німецький інженер, конструктор та підприємець.

Винахідник одного із перших автомобілів.

Ілюстрація з сайту shkolazhizni.ru

Ілюстрація з сайту motolib.info

У 1885 р. Даймлер отримав патент на мотоцикл.

1841. Народилася Марія Вольвач, українська письменниця, громадсько-культурна діячка

Писала ліричні пісні, поеми про долю жінки-трудівниці ("Отвіт козакові", "Працьовита людина", "Маруся-небога"). Відома п'єсами "Охайнулась, та пізно", "Є каяття, та нема вороття", "На великім шляху".

1847. Народився Федір Вовк, український етнограф, антрополог, археолог.

Фото з сайту histpol.pl.ua

Досліджував питання української етнографії та народного побуту - "Дослідження ярмарків в етнографічному та економічному відношеннях" (1874); "Побратимство на Україні" (1891); "Шлюбний ритуал та обряди на Україні" (1891-1892); українського народно-декоративного мистецтва - "Основні риси південноруської орнаментики" (1878); української антропології - "Українці в антропологічному відношенні" (1906); "Антропометричні досліди українського населення Галичини, Буковини і Угорщини" (1908).

Автор праць "Антропологічні особливості українського народу", "Етнографічні особливості українського народу" (обидві 1916 року), в яких доводив, що українці - окремий слов'янський народ.

"Федір Вовк один вартий цілого інституту етнографії – скільки він зробив за своє життя", - Іван Гончар (1992).

1856. Народився Михайло Врубель, живописець, засновник неоромантичного і символічного напрямків в мистецтві. Автор знаменитих розписів Кирилівської церкви в Києві.

 

Ілюстрація з сайту iskusstvu.ru

Царівна-Лебідь, 1890.

Ілюстрація з сайту primetour.ua

1874. Народився Августин Волошин, український громадсько-політичний діяч, президент Карпатської України (1939).

Ілюстрація з сайту dazo.gov.ua

 У 1903-1918 рр. був редактором єдиної в Угорщині української газети "Наука"; за часів Чехословаччини (1920-1938) вона виходила під назвою "Свобода".

Ініціатор заснування на Закарпатті товариств "Просвіта" (1919) та "Учительська громада" (1929), які проіснували до окупації Закарпаття Угорщиною в березні 1939.

Августин Волошин у колі сім'ї

Ілюстрація з сайту dazo.gov.ua

У роки II світової війни був деканом і ректором Українського Вільного Університету у Празі.

Помер у Лефортівській в'язниці в Москві 1945 р.

1956. Від гострої лейкемії померла Ірен Жоліо-Кюрі, французький фізик, старша дочка Марії Склодовської-Кюрі та П'єра Кюрі.

Фото з сайту www.assemblee-nationale.fr

Лауреат Нобелівської премії з хімії 1935 року (спільно з чоловіком Фредеріком Жоліо-Кюрі) за виконаний синтез нових радіоактивних елементів.

Фредерік та Ірен Жоліо-Кюрі.

Фото з сайту 2.bp.blogspot.com

1946 року Жоліо-Кюрі було призначено директором Інституту радію.

З 1946 по 1950 роки вона працювала в Комісаріаті з атомної енергії Франції, у Всесвітній Раді Миру. входила до складу Національного комітету Союзу французьких жінок.

1945. Декларація про утворення Українського національного комітету.

З волі української громадськості, яка перебувала на території Німеччини та в союзних з нею країнах утворився Комітет, який був виразом прагнень громадянства до створення Національної суверенної держави.

Комітет оголосив про створення Української національної армії. Робився наголос, що до  її складу передусім увійдуть українці, що перебувають у німецькому війську і в інших військових і поліційних формаціях, УНА стоятиме в українській уніформі, під власними бойовими національними прапорами та ін.

Президія Українського національного комітету призначила генерала-хорунжого генерального штабу П. Шандрука командуючим УНА, заступниками стали: В. Кубійович та О. Семененко, секретарем – П. Терещенко.

1969. Голда Мейр, уродженка Києва, обрана прем'єр-міністром Ізраїлю (1969-1974).

Фото з сайту ru.wikipedia.org

1991. У СРСР відбувся референдум, на якому 76,4% громадян проголосували за збереження Радянського Союзу.

"Найгірший" результат серед союзних республік виявився в Українській РСР – 70,2%.

1992. На референдумі у Південно-Африканській Республіці прийнято нову конституцію, яка урівняла в правах громадян країни з різним кольором шкіри.

1995. Верховна Рада України скасувала низку положень Конституції Криму, а також посаду Президент Автономної Республіки Крим.

2004. У Косово розпочалися дводенні погроми, в результаті яких було вбито 19 осіб, зруйновано 500 сербських будинків, спалено 34 храми і монастирі.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар