16 лютого - Україна Incognita

16 лютого

1568. Іспанська інквізиція винесла смертний вирок всім (!) жителям Нідерландів.

Печатка "Священного трибуналу" в Іспанії

Герб іспанської інквізиції. Іспанська Інквізиція найчастіше згадується як найжорстокіша, з найбільшою кількістю жертв. Фернандо дель Пульгар припускає, що лище за перші десять років було спалено 2000 людей. Згідно Хуану Антоніо Лоренті, упродовж історії Іспанської Інквізиції вона розслідувала загалом історії 341,021 людей, із яких, як мінімум, 10 % (31,912) були страчені. Сучасні історики почали вивчати документальні записи Іспанської Інквізиції. Архівні документи Інквізиції з Національного Історичного Архіву Іспанії зберігають всі відомості про процеси між 1560 та 1700 роками. Згідно нього, у цей період розслідувались 49092 справ.

Перший Великий інквізитор Томас Торквемада

1571. Іван Грозний затверджує перший в Російській імперії військовий статут - «Вирок про станичну та сторожову службу», розроблений воєводою Михайлом Воротинським.

1813. Народився Семен Гулак-Артемовський, український оперний співак, композитор, драматург.

Долю С.Гулака-Артемовського вирішив його прекрасний голос. У 1838 році, коли Гулак-Артемовський навчався у київській бурсі, на його талант звернув увагу М.І.Глінка і взяв його з собою до Петербурга. Тут Глінка спочатку сам дає йому уроки співу, а 1839 року організовує на його користь декілька концертів, а на зібрані кошти відправляє вчитися за кордон. Побувавши в Парижі, С.Гулак-Артемовський виїхав до Італії, де після двох років навчання дебютував у флорентійській опері (1841).

1837. В корабельній аварії англійського вітрильника «Jane and Margaret» поблизу острова Мен загинуло більше двохсот чоловік.

1893. Народився Михайло Тухачевський, радянський військовий діяч.

У червні 1918 року призначений командувачем 1-ю армією Східного фронту. Ледь не був розстріляний в ході липневого заколоту, піднятого командувачем Східним фронтом М. А. Муравйовим. У серпні командував 1-ю радянською армією, яка здійснила спробу взяти білий Симбірськ і в запеклому бою 27 (14) - 30 (17) серпня на підступах до міста зазнала поразки від частин полковника Генерального штабу В. О. Каппеля, в результаті чого 1-а радянська армія була змушена відступити на 80 верст західніше Симбірська. На початку вересня підготував і провів силами армії успішну операцію із взяття Симбірська, в якій вперше проявив полководницькі якості. Військові історики відзначають «глибоко продуманий план операції, сміливе і швидке зосередження основних сил армії на вирішальному напрямі, своєчасне доведення завдань до військ, а також рішучі, вмілі та ініціативні їх дії». Вперше у Громадянській війні один полк (5-й Курський Симбірської дивізії) перевозився в район зосередження на автомобілях.

Перші п'ять маршалів (зліва направо): Тухачевський, Ворошилов, Єгоров (сидять), Будьонний і Блюхер (стоять)

11 червня 1937 справу за обвинуваченням Маршала Радянського Союзу Тухачевського, командармів 1-го рангу Уборевича та Якіра, командарма 2-го рангу Корка, комкорів Фельдмана, Ейдемана, Примакова та Путни в шпигунстві, зраді Батьківщині і підготовці терористичних актів було розглянуто на закритому судовому засіданні без участі захисників і без права оскарження вироку. На фото - Тухачевський під час судового засідання. О 23 годині 35 хвилин було оголошено вирок - всіх вісьмох засудили до смертної кари. Відразу ж після цього Тухачевський та інші обвинувачені були розстріляні в будівлі Військової колегії Верховного суду СРСР.

1918. Проголошена незалежність Литви від Росії та Німеччини.

1918. Проголошено Кубанську Народну Республіку, незалежне державне формування на Кубані.

Герб Республіки. До речі, з майже 2000 осіб населення, 47 % складали українці

1923. Археологічна експедиція англійців очолювана Говардом Картером, розкрила вхід до гробниці фараона Тутанхамона.

Фото з сайту peremeny.ru

26 листопада 1922 Картер і Карнарвон стали першими за три тисячоліття людьми, які спустилися в гробницю (грабіжники, які могли побувати в гробниці, очевидно, спускалися в неї ще за часів XX династії). Після тривалих розкопок 16 лютого 1923 Картер, нарешті, спустився в похоронну камеру гробниці («Золотий чертог»), де знаходився саркофаг фараона. Серед похованих з ним начиння та інших предметів було виявлено безліч зразків мистецтва, що носять друк впливу Амарнского періоду

1937. Воллес Г'юм Карозерс, хімік-дослідник фірми «Дюпон», запатентував нейлон.

1942. Народився Кім Чен Ір, керівник КНДР (з 1997 р.).

Фото з сайту ntv.ru

1943. Харків звільнено від військ Третьохо Рейху.

1945. Експедиційні війська США почали операцію по захопленню Іодзіми. 21-тисячний японський контингент місяць стримував 100-тисячну армаду американців.

1968. У місті Гейлівіль (штат Алабама, США) з'явилася перша телефонна служба порятунку — 911.

1991. У Львівському театрі опери та балету відбулася I Галицька Асамблея (об’єднана сесія Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської обласних рад).

1992. Помер Олександр Оглоблин, український історик і археолог, один з творців державницького напрямку в українській історіографії.

2005. Набув чинності Кіотський протокол.

 2013-2014. Революція гідності. 16 лютого. Відповідно до вимог прийнятого Верховною Радою 29 січня закону «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань» повстанці звільнили адміністративні будівлі в Києві і продовжили їх зовнішнє блокування. На вулиці Грушевського були частково розібрані барикади — на ширину однієї автівки — і встановлено новий блокпост, який дозволяє повстанцям контролювати рух транспорту на цій частині вулиці. Зі свого боку, силовики відійшли від барикад вверх по вул. Грушевського — до будівлі Кабінету Міністрів. Також були розблоковані будівлі Тернопільської, Івано-Франківської, Львівської і Полтавської обласних державних адміністрацій. Генеральний Прокурор України Віктор Пшонка заявив, що буде закрито 108 справ, від відповідальності протягом місяця будуть звільнені 268 осіб

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар