16 липня - Україна Incognita

16 липня

1661. Стокгольмський банк випустив перші європейські банкноти.

Ілюстрація з сайту  i.ua

У 1661 році Банк Стокгольма отримав ексклюзивне право емісії на тридцять років. Крім відсоткових депозитних сертифікатів він мав право випускати в обіг друковані банкноти. Друковані круглими номіналами банкноти, які можна було за вимогою обміняти на мідь, не були покриті депозитами. Їх використовували для фінансування позик і в такий спосіб охоплювали весь монетарний обіг країни. Так народилася сучасна банкнота, яку передбачалось використовувати як конвертовані гроші, що мали б довіру серед населення, для сплати податків та заробітної плати. Але банкнота Банку Стокгольма перебувала в обігу недовго. Починаючи з 1663 року клієнти банку почали масові вилучення депозитів. Банк намагався задовольнити ці вимоги, але нова банкнота була неспроможна отримати довіру населення, тому у 1664 році влада закрила банк.

1723. Народився Джошуа Рейнольдс, англійський художник, засновник і президент Королівської академії в Лондоні.

Репродукція з сайту  wikimedia.org

Автопортрет

Репродукція з сайту  wikimedia.org

Картина «Сестри Вальдегрейв»

 

Репродукція з сайту  wikimedia.org

Картина «Портрет Маріанно Сальвадор Маелла Перез»

Живописець створив близько 2 тисяч портретів державних діячів, письменників, акторів. Ці твори позначені рисами бароко. В них Рейнольдс виявляв пильну увагу до індивідуальності людини. Портрети Джорджа Рейнольдса різноманітні за своєю внутрішньою характеристикою, характеризуються благородною простотою й піднесеністю, всі вони були взірцями портретного мистецтва нового типу.

1872. Народився Руаль Амундсен, норвезький полярний дослідник, мандрівник, який першим досяг Південного полюсу.

Фото з сайту  amundsenomega3.com

Судячи з листування, вперше Амундсен заговорив про свої наукові плани з Нансеном в лютому 1907 року, коли обидва вони були в Лондоні. Полюсу Амундсен і товариші досягли 14 грудня о 15:00 за часом «Фрамхейма». Рівнина, яка їх оточувала, була названа ім’ям Хокона VII. Підкорення полюса відсвяткували курінням сигар. На честь мандрівника названі море, гора і американська наукова станція Амундсен-Скотт в Антарктиді, затока і впадина у Північному Льодовитому океані, місячний кратер.

1908. Народився Василь Барка (Очерет), український письменник, поет і перекладач.

Фото з сайту  ukrlife.org

Емігрувавши за кордон-під час війни, Барка від 1943 по 1950 рік жив у Німеччині, а потім переїхав до Нью-Йорка. Молодий Барка засвоював досвід українських поетів-символістів, досвід німецького та французького символізму. Тема голоду в Україні 1932-1933 років - найболючіша оповідь Василя Барки, якій він, крім поетичних творів, присвятив великі епічні полотна – романи «Жовтий князь» і «Рай».

1917. Ухвалено ІІ Універсал Української Центральної Ради.

I Універсал став поворотним моментом у стосунках УЦР з Тимчасовим урядом. Якщо до проголошення I Універсалу УЦР послідовно підтримувала урядовий курс і розраховувала на позитивне ставлення уряду до ідеї української автономії, то проголошення Універсалу означало перехід в опозицію до Тимчасового уряду.

Ілюстрація з сайту  hai-nyzhnyk.in.ua

Тимчасовий уряд не наважився на розправу з Центральною Радою, a вислав до Києва повноважну делегацію у складі міністрів I. Церетелі, О. Керенського, М. Терещенка. Переговори завершилися компромісом, який був зафіксований у спеціальній урядовій декларації та II Універсалі Центральної Ради. УЦР зобов’язувалася надати представникам неукраїнської революційної демократії місця у Раді, що сприяло б перетворенню її з національного органу у територіально-національний. ІІ Універсал зафіксував наслідки домовленостей між УЦР і Тимчасовим урядом: останній визнавав УЦР і Генеральний секретаріат як крайовий орган України, і водночас Генеральний секретаріат ставав органом центрального уряду. Зі свого боку УЦР визнавала Всеросійські установчі збори, а до їхнього скликання зобов’язувалася не робити самовільних кроків до здійснення автономії України.

1918. Гетьман Павло Скоропадський затвердив взірець морського прапора України.

1951. Вийшла друком повість Джерома Селінджера «Над прірвою в житах».

1990. Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.

1991. Уперше й востаннє 16 липня в Україні відзначено як День незалежності – із концертом українських гуртів на площі тоді ще Жовтневої революції в Києві. Апогеєм свята став виступ «Братів Гадюкіних» із феєрверком.

1993. У місті Дубно Рівненської області відбувся фестиваль рок- та поп-музики «Тарас Бульба-93».

Фестиваль є ровесником Незалежної України, оскільки був заснований влітку 1991 року. «Тарас Бульба» – культурно-мистецькій проект, спрямований на розвиток та популяризацію вітчизняної молодіжної культури та естетики. Фестиваль сприяє піднесенню української національної ідеї серед молодих творчих сил, зростанню професійного рівня українських виконавців, продюсуванню та допомозі обдарованій молоді.

2010. В Одесі відкрили Перший Одеський міжнародний кінофестиваль.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар