15 серпня - Україна Incognita

15 серпня

1274. Помер Робер де Сорбон, французький теолог, засновник богословського коллежа Сорбонна.

Ілюстрація з сайту img1.liveinternet.ru

1382. Помер Кейстут, великий князь Литовський (1381 - 1382). 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1534. Ігнатій Лойола з шістьома своїми однодумцями заснував у Парижі орден єзуїтів. 

Печатка товариства Ісуса. Христограма «IHS» — це перші три літери «IHΣOYΣ», які вимовляються грецькою мовою як «Ісус». У пізніші часи її тлумачили як скорочення від «Iesus Homini Salvator» («Ісус, Спаситель Людства») або «Iesum Habemus Socium» («Маємо Ісуса Компаньйоном».

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Головною метою єзуїтів стало проповідування ідей християнства, поширення впливу католицької церкви і зміцнення влади папи римського. Організаційні принципи Товариства будувались на основі суворої дисципліни, безумовного підпорядкування лише генералові Товариства, або римському папі. У XVI-XVII століттях, намагаючись поширити свій вплив, єзуїти активно діяли у багатьох країнах світу, зокрема в Індії (з 1542 р.), Японії (з 1549 р.), Китаї (з 1563 р.), на Філіпінах (з 1594 р.) та інших. 

1649. (За новим стилем) Козацько-татарське військо перемогло польське в битві під Зборовом. 

Діорама Зборівскої битви

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

У червні 1649 року козаки завдали поразки передовим частинам польської армії, які очолював Ярема Вишневецький, і оточили залишки ворожих військ у фортеці Збараж (тепер Тернопільська область). На підмогу обложеним з-під Любліна вирушило 30-тисячне військо, очолюване королем Яном II Казимиром. Дізнавшись про це через розвідників, Хмельницький, для продовження облоги фортеці залишив частину військ під командуванням генерального обозного Івана Черняти під Збаражем, а сам з головними силами виступив назустріч королівській армії.

1769. Народився Наполеон I Бонапарт, імператор Франції. 

Портрет Наполеона I Бонапарта у 1792 році

Ілюстрація з сайту veterany.com.ua

Генерал революційної армії з 1796 р., у 1799 р., Наполеон повалив владу Директорії і став диктатором (потім - імператором). З 1803 р. завоював майже всю Європу, створивши на її території маріонеткові королівства для своїх братів. Зазнавши поразки у Росії (1812), був змушений зректися престолу; був засланий на острів Ельба. У березні 1815 р. знову захопив владу, але був розбитий англійськими військами біля Ватерлоо і засланий на Острів Святої Єлени. Деякі встановлені ним закони дотепер діють у Франції.

1771. Народився Вальтер Скотт, шотландський поет, письменник, біограф і романіст.

Ілюстрація з сайту img11.nnm.ru

Вальтер Скотт вважається основоположником жанру історичного роману. Найблільш відомий завдляки творам "Айвенго", "Квентін Дорвард", "Уеверлі", "Роб Рой" та іншим...

1916. Генерал О. Брусилов дозволив університетові Св. Володимира і Київським вищим жіночим курсам повернутися у Київ.

1945. Індонезія проголосила себе незалежною державою.

Державний прапор Республіки Індонезія

Ілюстрація з сайту vseslova.com.ua

Офіційна передача суверенітету відбулася 27 грудня 1949. Територія провінції Іріан-Джая на о. Нова Гвінея знаходилася під контролем Нідерландів аж до 1962. У 1963 ця територія перейшла під управління індонезійської влади, а в 1969 була законодавчим шляхом включена до складу Індонезії. Після придушення комуністичного руху до влади прийшов генерал Сухарто, який правив країною в 1966-1998 роках. У 1975 Індонезія ввела війська в Східний Тимор (колишню колонію Португалії в північно-східній частині о. Тімор), а в 1976 оголосила його своєю провінцією.

1990. Загинув Віктор Цой, лідер російської рок-групи «Кіно». 

1997. В Україні засновано орден Княгині Ольги. 

Орден святої рівноапостольної великої княгині Ольги Першого Ступеню

Фото з сайту uspenskiysobor.narod.ru

Орден є державною нагородою України для відзначення жінок за визначні заслуги в державній, виробничій, громадській, науковій, освітянській, культурній, благодійницькій та інших сферах суспільної діяльності, вихованні дітей у сім'ї.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар