15 липня - Україна Incognita

15 липня

1015. У Берестові під Києвом помер Володимир Великий, великий князь Київський.

Портрет із сайту  ukrainische-pfarrei.de

Головним вчинком князя Володимира Великого було прийняття християнства у Київській Русі. Для хрещення до Києва були запрошені грецький митрополит і священики. У призначений час кияни прийшли на берег Дніпра, куди прибув і Володимир із грецькими священиками. Князь створював школи, храми і став у повному розумінні батьком своїх підданих. Він допомагав бідним, старим і калікам, сиротам і вдовам. Тому не дивно, що всі називали його ласкавим батьком і «Сонечком Ясним». Уміло й авторитетно керуючи державою протягом 35 років, провівши глибоку і ефективну адміністративно-територіальну і військову реформи, Володимир Великий був похований у Десятинній церкві. Церквою він був прирівняний до лику святих і названий «Рівноапостольним».

1410. Відбулася Грюнвальдська битва між військами Тевтонського ордену та об'єднаною польсько-литовсько-українською армією під командуванням князя Вітовта і короля Ягайла.

Ілюстрація з сайту  tsn.ua

Грюнвальдська битва – битва між військами Тевтонського ордену і польсько-литовської коаліції у ході так званої «Великої війни». У складі військ ВКЛ на чолі з князем Вітаутасом Великим битву прийняли Київська, Пінська, Гродненська, Брестська, Волковиська, Дрогичинська, Мельницька, Стародубська, Луцька, Володимирська, Новгород-Сіверська хоругви Полісся, полки з Галичини, Поділля, земель сучасної Литви, Білорусі та Росії.

Ілюстрація з сайту  ostarbeiter.vn.ua

У польській, українській, білоруській та російській історіографії битву прийнято називати Грюнвальдською від німецького перекладу назви прусського села Грюнвальд. У литовській історіографії ця битва зветься Жальгіріська, відповідно від балтського найменування цього села Жальгіріс. Натомість у німецькій та загалом світовій історіографії битва відома, як Танненберзька, що походить від однойменної назви села, яке сьогодні польською зветься Стємбарк

1606. Народився Рембрандт Харменс ван Рейн, голландський художник.

Репродукція з сайту  bibliotekar.ru

Автопортрет

Репродукція з сайту  levvol.ru

Рембрандт Рейн із дружиною

Репродукція з сайту  rembr.ru

Картина «Єврейська наречена»

Рембрандт Рейн – великий майстер світлотіні, найбільший представник золотої доби голландського живопису. Він зумів втілити у своїх творах весь спектр людських переживань з такою емоційною насиченістю, якої до нього не знало образотворче мистецтво. Роботи Рембрандта надзвичайно різноманітні за жанровою належностю, відкривають глядачеві позачасовий духовний світ людських переживань і почуттів.

1795. «Марсельєза» стала офіційним гімном Франції.

1892. Народилася Мілена Рудницька, українська журналістка, письменниця, громадсько-політична діячка, педагог.

Фото з сайту  istpravda.com.ua

«День» про Мілену Рудницьку 

Мілена Рудницька очолювала «Союз українок» у м. Львові, жіночу організацію «Дружина княгині Ольги». Була членом президії «Світового союзу українок». У 1928-1935 роках – депутат Сейму Речі Посполитої від УНДО, працювала в парламентських комісіях освіти та закордонних справ. Входила до складу Української парламентарної репрезентації в Лізі Націй, де активно виступала на захист українського населення, зокрема, жертв «пацифікації» 1930 року і Голодомору в Україні.

1916. Американський інженер Вільям Боїнг заснував компанію «Пасифік аеро продактс», яка через кілька місяців змінила назву на «Боїнг ейрплейн».

Фото з сайту  engine-market.ua

На березі озера Юніон Боїнг перебудував старий човновий ангар для літаків і організував Pacific Aero Club, який давав можливість усім бажаючим за невеликі гроші зробити прогулянку на аероплані. Конструкція гідроплана не влаштовувала Боїнга, і Вільям вирішив створити власний літак. Разом з Уестервельтом вони знайшли інженера-самоука Херба Мантера. Він допоміг розробити конструкцію нового гідроплана (названого B&W за першими літерами прізвищ замовників) і побудував два перших літака. 15 липня 1916 Вільям Боїнг вперше піднявся в повітря на своєму літаку, а всього через місяць зареєстрував корпорацію Pacific Aero Products Co, яка повинна була будувати гідроплани для військово-морського флоту США. У цю компанію Боїнг вклав майже $ 100 000 – гігантські на ті часи гроші.

1919. У Переяславі отаман Зелений (Данило Терпило) урочисто скасував Переяславську угоду 1654 р. про «воз’єднання» з Московією.

Отаман Зелений зачитав маніфест, яким скасовувалася дія Переяславського договору між Москвою і Україною. Новітня Переяславська Рада затвердила той маніфест. 16 липня 1919 року біля Злодіївки розпочався рішучий бій червоних із зеленими військами, який тривав два дні. Зелені змушені були відступити. 20 липня більшовики втретє зайняли Трипілля. 20 і 24 липня отаман Зелений здійснив генеральний штурм Трипілля, але на допомогу окупантам приходили все нові й нові червоні частини. Була загроза оточення й зелені відійшли на захід, концентруючи свої сили неподалік Білої Церкви.

1919. Народилася Айріс Мердок, англійська письменниця і філософ, уродженка Ірландії.

Фото з сайту  existentialism-literature.narod.ru

Мердок написала 26 романів і є автором філософських і драматичних творів. Дебютом Мердок у літературі став роман 1954 року «Під мережею». У 1987 році їй було присуджено звання Дами Командора ордена Британської імперії. У 1995 році Айріс Мердок написала свій останній роман «Дилема Джексона», який негативно прийняла критика. Останні роки життя письменниця боролася з хворобою Альцгеймера.

1930. Народився Жак Дерріда, французький філософ і теоретик літератури.

Фото з сайту  gtmarket.ru

Жак Дерріда – засновник деконструктивізму, що став варіантом постструктуралізму і отримав широке поширення в США. У своїх дослідженнях спирається на Ф. Ніцше і особливо на М. Хайдеггера. Основні праці Дерріди присвячені проблемам філософії, літератури та культури. Погляди літературознавця мають філософсько-естетичний, есейний характер, їм притаманний яскраво виражений стиль, тому Жака Дерріду нерідко називають письменником.

1939. Народився Павло Мовчан, український письменник і громадський діяч.

1974. Національна гвардія Кіпру під керівництвом грецьких офіцерів здійснила державний переворот.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар