14 серпня - Україна Incognita

14 серпня

1385. Укладено Кревську унію - угоду між Польщею і Великим князівством Литовським, що передбачала об'єднання цих країн в єдину державу. 

Оригінал тексту Кревської унії

Фото з сайту uk.wikipedia.org

Об'єднання відбулось через шлюб польської королеви Ядвіґи (з династії Андегавенів) і литовського князя. За умовами унії Владислав ІІ Ягайло зобов'язувався прийняти разом з язичницьким населенням Литви хрещення за католицьким обрядом, обернути на користь Польщі свою великокнязівську казну, повернути до польської корони всі відторгнені на той час її території і, головне, назавжди приєднати до неї землі Литви і Литовської Русі.

1457. Надруковано псалтир, першу книгу, дату виходу у світ якої точно відомо. 

Біблія Гутенберга. Бібліотека Конгресу (Вашингтон, США)

Фото з сайту uk.wikipedia.org

1452 Йоган Гутенберг розпочав друкування Біблії - першої великої книги, технічно і естетично досконалої як на той час. Протягом трьох років він виготовив 180 примірників, з яких до нашого часу збереглося 48. 

1775. Згідно із царським наказом ліквідовано Запорізьку Січ.

1867. Народився Джон Голсуорсі, англійський прозаїк, драматург, публіцист і поет, лауреат Нобелівської премії з літератури 1932 року.

Фото з сайту lib.rus.ec

Сьогодні Голсуорсі більш відомий завдяки своїм романам, особливо Сазі про Форсайтів, трилогії про однойменну сім'ю. Незважаючи на симпатію до своїх героїв, Голсуорсі показує їх замкнутість, снобізм, жадібність і згубні моральні принципи. Він вважається одним з перших письменників едвардіанської епохи, який поставив під сумнів ідеали суспільства літератури Вікторіанської епохи.

1918. На засіданні Ради міністрів із позачерговою заявою виступив міністр юстиції у зв’язку з переходом законодавства і діловодства урядових установ на українську мову. 

Павло Петрович Скоропадський

Фото з сайту uahistory.ucoz.ua

Державний секретар доповів про вироблений окремою нарадою законопроект про відновлення козацтва. Рада міністрів відхилила пропозицію Союзу земств про збір коштів в країні для полонених, проте ухвалила асигнувати у розпорядження Гетьмана Скоропадського 1 млн. крб. для надання допомоги військовополоненим–українцям.

1920. Чехословаччина і Югославія створили Малу Антанту (незабаром до них приєдналася Румунія).

Ілюстрація з сайту zhurnal.lib.ru

Мала Антанта - це політичний блок Чехословаччини, Румунії та Югославії, створений в 1920-21 з метою збереження статус-кво в Центральній і Південно-Східній Європі, що склався після 1-ої світової війни. Оформлений блок двосторонніми угодами між Югославією та Чехословаччиною (14 серпня 1920), Чехословаччиною і Румунією (23 квітня 1921), Румунією і Югославією (7 червня 1921). Формально ці договори були спрямовані проти "раптового нападу з боку Угорщини", а румунсько-югославська угода - ще й проти Болгарії.

Фактично Мала Антанта мала на меті забезпечити гегемонію Франції в Центральній і Південно-Східній Європі. Координацію зовнішньополітичних акцій Антанти Малої здійснював створена в 1933 Постійна рада.

1930. Прийнята ухвала ЦВК і РНК СРСР «Про загальне обов'язкове початкове навчання».

Фото з сайту orhacker.ru

1956. Помер Бертоль Брехт, німецький драматург та поет ХХ століття. 

Фото з сайту lib.ru

1971. Проголошено незалежність Бахрейну. 

Прапор Королівства Бахрейн

Ілюстрація з сайту bse.sci-lib.com

Слово «Бахрейн» є вирваним із контексту, його можна перекласти як «двох морів». Повна назва «мамлякату-ль-бахрейн» означає «королівство двох морів». Стародавні шумери колись вважали його райським островом, на який потрапляли тільки мудрі і сміливі для насолоди вічним життям. З 1861 року, коли був підписаний договір з Британією, до проголошення незалежності в 1971 році Бахрейн фактично був британським протекторатом.

1980. На Ленінській верфі у Ґданьську (Польща) під проводом Леха Валенси 17 000 робітників починають страйк, що став початком демократизації Польщі і повалення комуністичного уряду Ярузельського.

Лех Валенса. Президент Республіки Польща у 1990 - 1995 рр.

Фото з сайту uk.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар