14 лютого - Україна Incognita

14 лютого

842. Умовний день народження французької мови: Людовік II Німецький і Карл II Лисий принесли Страсбурзькі клятви романською (старофранцузькою) мовою.

Коли в 840 Людовик Благочестивий помер, Карл (прозваний Лисим) став королем західних франків і об'єднався з Людовіком Німецьким проти Лотаря I (Піпін в 838 помер), якому дісталася північна Італія і титул імператора. Здобувши над Лотарем перемогу при Фонтенуа (поблизу Осера) в 841, в 842 Карл Лисий і Людовик підтвердили зобов'язання один перед одним, принісши знамениту клятву в Страсбургу, причому Людовик приносив її "романською», а Карл - «тевтонською». 11 серпня 843 між братами був укладений Верденский договір, відповідно до якого в королівство Людовика увійшли всі землі Карла Великого на схід від Рейна, за винятком Фрізії

Карл ІІ отримав прізвисько Лисий не тому, що у нього випало волосся, а тому, що він поголив голову при посвяченні Папи Іоанна VIII на знак своєї покори. Верденський договір 843 року, який розділив імперію Карла Великого між його трьома внуками, закріпив за Карлом II Західно-Франксько королівство. Карл II приєднав до королівства частину Лотарингії за Мерсенським договором 870 року. Безуспішно прагнув призупинити розпад держави на окремі незалежні феодальні сеньйорії

1663. Канада оголошена королівською провінцією Франції.

1778. Прапор Сполучених Штатів уперше формально визнаний іноземним військово-морським судном, коли французький адмірал Туссен-Гійом Піке де ла Мот салютував дев'ятьма гарматами американському кораблеві «Рейнджер» під командуванням Джона Джонса.

Сучасний прапор

"Прапор Бетсі Росс"

У 1782 році Поль Джонс захопив британський корвет, що частину здобичі він віддавав конгресу через американського посла в Парижі. Король Людовик XVI особисто вручив капітану золоту шпагу з алмазами й орден святого Луї. Англійський експедиційний корпус, не отримуючи підкріплення та постачання, тіснимий американськими повстанцями, пішов на мирну угоду, і в 1783 році конгрес святкував перемогу

1779. У сутичці з аборигенами Гавайських островів загинув англійський мореплавець Джеймс Кук. Під час першого прибуття тубільці гостинно зустріли експедицію Кука. Однак та за час перебування на острові винищила майже всі запаси продовольства. Тож коли англійці через два дні після відплиття повернулися, аби поремонтувати зламану щоглу, їх зустріли камінням. Кук вирішив узяти вождя гавайців у заручники й був убитий у наступному зіткненні.

Портрет капітана Кука з-під пензля Даніеля Данса. 1775, Національний морський музей, Грінвіч

Зображення новозеландської піроги з журналу Кука, 1769 р., автор невідомий

Капітан Джеймс Кук — мандрівник, дослідник та картограф на поштовій марці Нової Зеландії, 1940

Загибель капітана Кука

1876. Американський винахідник шотландського походження Александр Белл подав патентну заяву на перший телефон.

1884. В один день американський президент Теодор Рузвельт втратив матір і дружину. Вони померли з різницею в одну годину. Дружина Еліс померла через два дні після народження їхньої другої з Теодором дитини - причиною смерті став хронічний нефрит. Мати Рузвельта померла від черевного тифу.

1897. Помер Пантелеймон Куліш, український письменник, поет, фольклорист, етнограф, перекладач, критик, редактор, видавець, громадський діяч - член Кирило-Мефодіївського товариства. Творець «кулішівки» - однієї з ранніх версій української абетки. Куліш - один із найбільших діячів українського просвітництва ХІХ ст., за популярністю він суперничав зі своїм давнім другом Тарасом Шевченком. Однак помірніші позиції Куліша з політичних питань, його москвофільство та досить негативне ставлення до козацького руху, виражене в історичних працях, призвели до втрати популярності серед українофілів. Найвідоміші романи – «Чорна рада», «Михайло Чарнішенко, або Малоросія 80 літ назад». Автор «історичних оповідань» - своєрідних науково-популярних нарисів із історії України - «Хмельниччина» і «Виговщина», а також промосковської «Истории воссоединения Руси». Панько Куліш переклав Біблію, майже всього Шекспіра, Гете, Байрона (зокрема, поеми «Чайльд-Гарольдова мандрівка», «Дон-Жуан»), балади Міцкевича «Русалка», «Химера», «Чумацькі діти». Наприкінці свого життя Куліш підготував до друку поетичну збірку «Позичена кобза: переспіви чужоземних співів», до якої увійшли переробки творів визначних англійських та німецьких поетів XIX ст.

 

 

1908. Народився Петро Шелест, український радянський партійний і державний діяч, керівник Компартії України у 1963-1972 рр. Герой соціалістичної праці (1968). 

Фото з сайта www.istpravda.com.ua

На початку партійної кар'єри - з 1940 р. - секретар Харківського міському КП(б)У з питань оборонної промисловості. У 1948-1954 рр. очолював заводи у Ленінграді і Києві, під його керівництвом було налагодження серійне виробництво літаків Ан-2 та Іл-8. 1954 - обраний другим секретарем Київського міськкому КП України. З цього ж року - член ЦК Компартії України. З лютого 1957 - перший секретар Київського обкому КПУ. Після XX з'їзду КПРС в квітні-грудні 1956 р. Шелест очолював Комісію Верховної Ради СРСР з реабілітації незаконно репресованих громадян на території Київської і Вінницької областей. Першим секретарем ЦК КПУ став у липні 1963 р., своєю кар'єрою завдячував підтримці з боку Хрущова і Підгорного, хоча у 1964 р. разом із Підгорним відіграв важливу роль в усуненні Хрущова від влади (про що згодом шкодував). 1963-1972 - член Президії Верховної Ради УРСР. 1966 - введений до складу Політбюро ЦК КПРС. 1966-1972 - член Президії Верховної Ради СРСР. Перебуваючи на посаді першого секретаря ЦК КПУ, придушував прояви дисидентського руху в Україні; у 1968 р. став одним з ініціаторів введення військ країн-членів Варшавського договору до Чехословаччини для придушення «Празької весни». Водночас, прийшовши до влади на хвилі повоєнної «українізації» партійно-державного апарату УРСР і підвищення ролі українського елементу у керівництві СРСР, Шелест обстоював економічні інтереси України перед Центром, виступав за надання Україні більших прав в економічній політиці. Вагомими були його виступи на захист прав української мови в шкільній освіті, виданні газет, журналів і книжок. У своїй книзі «Україна наша радянська» (1970) багато уваги приділяв важливості вивчення історії України, робив акцент на самобутність українського народу. Такий курс Шелеста не задовольняв московське керівництво, тому 10 травня 1972 р. Шелеста звільнили з посади першого секретаря ЦК КП України «у зв'язку з переведенням на іншу роботу» - заступником голови Ради Міністрів СРСР. У квітні 1973 р. Шелеста вивели зі складу Політбюро ЦК КПРС «за станом здоров'я» і відправили на пенсію, фактично не дозволяючи жити в Україні. У 1974-1985 рр. Шелест працював головою дослідно-виробничого конструкторського бюро на авіаційному заводі у Московській області Росії. Помер у Московській області. 13 червня 1996 р. урну з прахом Петра Шелеста перепоховали в Києві на Байковому кладовищі.

1914. У ході виборів у Галичині українці змогли одержати третину місць у місцевому сеймі.

1921. Представники УСРР Фелікс Кон і Юрій Коцюбинський підписали мирний договір Радянської України з Литвою.

1936. Народилася Анна Герман, популярна польська і радянська естрадна співачка. 

 

1939. У Гамбурзі на верфі «Блом і Фосс» спущений на воду лінкор «Бісмарк» - найпотужніший корабель Німеччини у Другій світовій війні.

За наказом Гітлера будівництво корабля мало бути прискорене. У вересні 1938 р. була закінчена верхня палуба і в лютому 1939 р. основні роботи на корпусі були закінчені. Спуск на воду відбувся 14 лютого 1939 р. у урочистій обстановці. На церемонії крім Гітлера і інших керівників рейху була присутня і онучка Отто фон Бісмарка Доротея фон Льовенфельд, яка розбила на щастя пляшку шампанського об борт корабля. Під час спуску відбулося непередбачене зіткнення Бісмарка з пасажирським судном Фатерлянд. Від цього в корпусі корабля з'явилася вм'ятина, однак інших серйозних пошкоджень не було. Після спуску судну ще потрібно було декілька місяців для оснастки та установки озброєння. 24 серпня 1940 р. лінкор був зданий в експлуатацію

Лінкор "Бісмарк" після спуску на воду

1944. За наказом Гітлера ліквідовано абвер (відділ військової розвідки).

1956. У Москві відкрився XX з'їзд КПРС, відомий засудженням культу особи Сталіна.

1958. Західні ЗМІ повідомили, що в Ірані заборонили рок-н-рол як музику, що суперечить нормам ісламу і заподіює шкоду здоров'ю.

1993. Україна, Польща та Угорщина підписали договір про співпрацю народів Карпатського регіону.

1993. На перших всенародних виборах президента Литви переміг колишній голова Компартії республіки Альгірдас Бразаускас.

2004. Внаслідок обвалення покрівлі в московському «Трансвааль-парку» загинули 28 осіб і понад 100 постраждали.
2005. У Лівані внаслідок теракту вбитий колишній прем'єр-міністр Рафік Харірі.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар