14 липня - Україна Incognita

14 липня

1021. Митрополит Київський Іван І урочисто відкрив мощі святих руських князів Бориса та Гліба і встановив день вшанування їхньої пам’яті.

Фреска з сайту  naiz1.pp.net.ua

Брати Борис та Гліб – молодші сини князя Володимира Святославича, якіі трагічно загинули 1015 року під час міжусобної боротьби за великокнязівський престол. Брати – перші святі, канонізовані давньоруською Церквою. Вони визнані як чудотворці й молільники перед Богом «за землю Руську», «за нові люде християнські».

1099. Учасники Першого хрестового походу взяли штурмом Єрусалим.

Ілюстрація з сайту  news.bbc.co.uk

З 300 тисяч лицарів до стін міста дісталися дещо більше 20 тисяч виснажених воїнів. І все ж таки за допомогою таранів та зброї для метання каміння їм вдалося захопити Єрусалим. Лицарі-християни з криками «Так хоче Бог!» увірвались до міста та влаштували там криваве побоїще. Мало кому з жителів вдалось врятуватися. Проголосивши цю бійню «очищенням» Єрусалима від «нехристів», хрестоносці влаштували в зруйнованому місті ходу вдячності. Цього дня були вбиті 70 тисяч людей.

1223. Помер Філіп II, король Франції.

Філіп ІІ став королем у 15-річному віці, але він розчарував тих, хто розраховував на його недосвідченість. Молодий король зумів досягти блискучих успіхів у боротьбі проти Плантагенетів. Філіп ІІ звинувачував короля Англії Генріха ІІ у порушенні васальних зобов’язань (Плантагенети були його васалами) і водночас прийняв васальну присягу від його синів, підтримуючи їхню боротьбу проти батька.

Портрет із сайту  wikimedia.org

Боротьба проти Плантагенетів завершилася повною перемогою Філіпа ІІ. Упродовж 1202 – 1214 років він захопив більшість французьких володінь Плантагенетів. Відтак територія королівського домену збільшилась у кілька разів. Крім того, син Філіпа ІІ Людовік VІІІ Лев скористався Альбігойськими війнами для приєднання півдня Франції. Він розорив і прилучив до своїх володінь Тулузьке герцогство.

1486. Народився Андреа дель Сарто, флорентійський художник, представник флорентійської школи Високого Відродження.

Репродукція з сайту  radikal.ru

Картина «Чоловічий портрет»

Репродукція з сайту  fashion.artyx.ru

Картина «Дружина художника Лукреція»

Репродукція з сайту  radikal.ru

Картина «Дівчина із книгою віршів Петрарки»

1500. Відбувся бій між російським військом під керівництвом воєводи Данила Щені та армією великого гетьмана Литви, князя Костянтина Острозького.

Портрет із сайту  history.vn.ua

Князь Костянтин Острозький

1789. Революційно налаштоване населення взяло фортецю Бастилію в Парижі під час Великої французької революції.

Ілюстрація з сайту  tutbuv.com

Під час боротьби між депутатами і королем, будь-які його дії сприймалися з обуренням. Невдоволення народу зростало. Навіть війська почали підтримувати парижан. Кількасот виборців французької столиці створили Паризький комітет – муніципальне управління містом. Цей комітет організував озброєні загони – Національну гвардію. 14 липня цей величезний натовп заволодів арсеналом і озброєний рушив до державної тюрми-фортеці, військовий гарнізон якої підтримував короля. Досить було пролунати з фортеці одному залпові, як повсталі увірвалися до Бастилії та захопили її. Цілу ніч парижани святкували перемогу. Король був змушений визнати Установчі збори і вивести з Парижа війська.

1862. Народився Густав Клімт, австрійський художник і графік, символіст.

Репродукція з сайту  sunhome.ru

Картина «Дерево життя»

1894. У Львові відбувся перший в українській історії офіційний футбольний матч (між командами Львова і Кракова).

1947. Народився В’ячеслав Брюховецький, український літературознавець, педагог і громадський діяч.

Фото з сайту  people.su

Із 1991 року був ректором, з 1994 – президентом, а з 2007 – почесним президентом Національного університету «Києво-Могилянська академія». Один із ініціаторів створення Народного Руху України, член Спілки письменників України, автор понад 400 публікацій, зокрема 7 книг: «Іван Сенченко» (1981), «Силове поле критики» (1984), «Критика в сучасному літературному процесі» (1985), «Специфіка і функції літературно-критичної діяльності» (1986), «Ліна Костенко» (1990), «Микола Зеров» (1991) та ін. Головний редактор наукового фахового видання «Наукові записки НаУКМА», Герой України. Був нагороджений орденами «За заслуги» III ст. (1997), Св. рівноапостольного князя Володимира Великого (1998) та медаллю комісії народної освіти Республіки Польща (1996).

1995. Помер Патріарх Володимир, український православний релігійній діяч, богослов, дисидент, Патріарх Київський і всієї Руси-України УПЦ Київського патріархату.

Патріарх Володимир у молоді роки брав участь у національно-визвольному русі під егідою Організації Українських Націоналістів (ОУН). У вересні 1944 року був засуджений військовим трибуналом НКВС до 10 років виправно-трудових робіт. 20 січня 1972 був засуджений на 7 років позбавлення волі та 3 роки заслання за активну правозахисну діяльність та відстоювання прав українських православних віруючих; перебував у таборах Мордовії і Якутії.

Фото з сайту  day.kiev.ua

У 1976 році на засланні принципово відмовився від радянського громадянства і проголосив свій перехід до Української Автокефальної Православної Церкви. Продовжував правозахисну діяльність, в 1979 році увійшов в Українську Гельсінську Групу. У лютому 1982 року повернувся в місто Косів, де мешкала його родина. Відразу був узятий під адміністративний нагляд. 21 жовтня 1993 Всеукраїнський Православний Собор обрав його Предстоятелем Української Православної Церкви Київського Патріархату з титулом Патріарха Київського і всієї Руси-України; інтронізація відбулася 24 жовтня 1993 року в Софійському соборі Києва.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар