14 червня - Україна Incognita

14 червня

1569. В Любліні між Польщею та Великим князівством Литовським було укладено унію, внаслідок якої вони об'єдналися в Річ Посполиту, а українські землі перейшли від Литви до Польщі.

1736. Народився Кулон Шарль Огюстен, французький фізик, творець основного закону електростатики (Закон Кулона).

Шарль Кулон відкрив закон сухого тертя, а експериментальні дослідження фізика стали основою для формування вчення про електрику та магнетизм. Ім’я Кулона увійшло у фізичну термінологію на довгі роки – «поле Кулона», «кулонівський потенціал» та назва одиниці електричного заряду – кулон.

1777. Другий континентальний конгрес затвердив дизайн прапору США.

Перший дизайн прапору США (13 зірок та 13 смуг)

Фото з сайту  istpravda.com.ua

Головний державний символ Сполучених Штатів Америки носить назву «Stars and Stripes». Його розробив американський конгресмен Френсіс Хопкінсон. Залежно від кількості штатів прапор за свою історію зазнав змін. Сім червоних та шість білих горизонтальних смуг означають 13 колоній, які утворили незалежну державу. Зірки на синьому фоні означають кількість штатів. Спочатку їх було тринадцять, тепер – п’ятдесят.

1783. На березі Ахтіарської бухти адмірал Томас Маккензі заснував російьку військово-морську базу, яку через рік назвали Севастополем.

1891. Народився Євген Коновалець, полковник армії УНР, голова Проводу українських націоналістів.

Фото з сайту  volya.if.ua

Євген Коновалець почав займатися просвітницькою роботою під час навчання у гімназії. Він долучався до таємних студентських гуртків, які прагнули поширити політичну свідомість та політичну освіту народу. Великий вплив на погляди Євгена Коновальця мали український педагог Іван Боберський та Мирослав Січинський. Євген Коновалець був секретарем львівської філії «Просвіти» та співпрацював із виданням «Письмо з Просвіти». Євген Коновалець загинув у Роттердамі від рук Павла Судоплатова в межах спецоперації НКВД СРСР.

1919. Помер Олександр Мурашко, український художник, педагог і громадський діяч.

Репродукція з сайту  radikal.ru

 

Олександр Мурашко – відомий український портретист. Один із небагатьох українських художників, який зміг органічно поєднати кращі надбання французького імпресіонізму, елементи модерну і ґрунтовну реалістичну школу Петербурзької академії мистецтв, створивши свій неповторний мистецький стиль. Олександр Мурашко – художник, мистецтво якого «народжувалось на зламі епох», коли митці докорінно переосмислювали естетичні ідеали і погляд на закони творчості.

1927. Помер Джером Клапка Джером, англійський письменник.

Фото з сайту  wikimedia.org

Популярність Джером К. Джерому принесла книга «Троє в човні, якщо не рахувати собаки». Письменник редагував гумористичні журнали «Лінивий» та «Сьогодні». Джером К. Джером зосереджує свою письменницьку увагу не на героях, а на ситуаціях, в які вони потрапляють. Найвідоміші твори: «Ентоні Джон», «Вони та я» та автобіографія «Моє життя та епоха».

1931. Помер В’ячеслав Липинський, український історик, громадський діяч, теоретик гетьманату.

Фото з сайту  wikimedia.org

В’ячеслав Липинський був послом України у Відні за часів Гетьманату та УНР. Він докладно вивчив українську історію і це здійснило неабиякий вплив на переконання вченого. Він глибоко розумів суспільні процеси в Україні та давав їм експертні оцінки. Праці В’ячеслава Липинського досі дають пояснення подіям, які відбуваються в Україні. Був одним із засновників Українського вільного університету в Празі.

1941. Початок масової депортації жителів Литви, Латвії та Естонії органами НКВС СРСР.

1951. У Вашингтоні надійшов у продаж перший серійний комп’ютер «UNIVAC 1».

1965. Пол Маккартні написав пісню «Yesterday».

Фото з сайту  komora.com

Пісня була написана для альбому «Help!». Традиційно авторство композиції приписують Джону Леннону та Полу Маккартні, але насправді пісню Маккартні написав сам.

1985. Підписано Шенгенську угоду.

Шенгенська зона

Мапа з сайту  wikimedia.org

Згідно із текстом Шенгенської угоди у 1995 році було скасовано візовий режим між країнами Європейського Союзу. Угоду підписували представники семи європейських країн (Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Франція, Німеччина, Португалія, Іспанія) у містечку Шенген – неподалік від кордонів Люксембургу, Німеччини та Франції.

2008. У Севастополі відкрили пам’ятник гетьману Петру Конашевичу Сагайдачному.

Фото з сайту  dosye.com.ua

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар