13 серпня - Україна Incognita

13 серпня

1307. За наказом короля Філіпа IV Красивого одночасно арештовані всі французькі тамплієри. 

Ілюстрація з сайту www.vokrugsveta.ru

Печатка ордена — два вершники, що символізують бідність або дуалізм монаха та солдата.

Тамплієри у незвичний для того часу спосіб поєднували чернецтво з військовою справою, і були першими воїнами-монахами в Західному світі. Члени цього ордену відігравали провідну роль в багатьох битвах Хрестових походів. Кількість членів ордену та його вплив поширювався по всій Європі, аж до часів французького короля Філіпа IV (Філіпа Красивого), за наказом якого багатьох членів ордену було закатовано та спалено за обвинуваченням у єресі.

1521. Загін іспанських конкістадорів на чолі з Ернаном Кортесом захопив столицю ацтеків Теночтитлан (зараз місто Мехіко).

1582. В Італії та інших католицьких країнах юліанський календар (старий стиль) замінено на григоріанський (новий стиль). 

Поштова марка Німеччини до 400-річчя введення григоріанського календаря

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Календар ділить час на календарні роки, тривалістю 365 або 366 днів. Роки, тривалістю 365 днів, називають звичайними, а роки, тривалістю 366 днів - високосними. Високосним є кожен четвертий рік, за винятком років, порядковий номер яких ділиться на 100, але не ділиться на 400. Таким чином, весь час поділений на цикли, тривалістю 400 років. Середня тривалість року в григоріанському календарі складає 365,2425 днів або 365 днів 5 годин 49 хвилин і 12 секунд.

1822. Олек­сандр I ви­дав рес­крипт про за­бо­ро­ну всіх та­єм­них об'єд­нань, зок­ре­ма ма­сон­ських лож.

1863. Помер Ежен Делакруа, французький художник доби романтизму. 

 Мароканець сідлає коня, Будапешт

Єврейка в Танжері

Сторінка з мароканськими замальовками, Лувр

Страта дожа Маріно Фальєро

Ілюстрації з uk.wikipedia.org

1875. Відкрито Чернівецький університет. 

Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича

Фото з сайту uk.wikipedia.org

Заснований університет указом імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа, на основі теологічного інституту, що існував із 1827 року з німецькою викладовою мовою та з окремими кафедрами української та румунської мов і літератур. Мав різні назви: імені Франца Йосифа у 1875-1918 pp., Universitatea Regele Carol I din Cernăuţi (1919-1940) і Чернівецький державний університет після 1940 року. 1989 року Чернівецькому університетові присвоєно ім'я Юрія Федьковича.

1918. П. Скоропадський затвердив ухвалений Радою міністрів Тимчасовий статут київської православної духовної академії, яка визначалася як “вища богословська наукова та шкільна інституція”. 

Скоропадський в козацькій уніформі

Фото з сайту uk.wikipedia.org

Академія підлягала віданню Вищої церковної влади в Україні, утримувалася на кошти Державної скарбниці за допомогою церкви. Керувала нею академічна рада, як безпосередньо, так і через ректора, проректора та правління.

1923. Мустафу Кемаля Ататюрка обрано першим президентом Туреччини.

Фото з сайту www.tonnel.ru

1926. Народився Фідель Кастро, кубинський політик та революціонер.

1941. Український батальйон “Нахтігаль” отримав наказ німецького командування передислокуватися до Жмеринки, де був роззброєний і відправлений під охороною німецької жандармерії до Кракова, а потім до місця передвоєнної дислокації в Нойгаммер. Так закінчилася участь у бойових діях проти Червоної армії цієї частини, яка з передовими військами вермахту пройшла близько 400 км від радянсько-німецького кордону до Вінниці.

Батальйон "Нахтігаль"

Фото з сайту img.istpravda.com.ua

1946. Помер Герберт Уеллс, англійський письменник-фантаст.

Найбільш відомі твори письменника - «Машина часу», «Війна світів», «Невидимець» та інші.

1990. Указ президента СРСР “Про поновлення прав усіх жертв політичних репресій 20-50-х років” визнав незаконними, такими, що суперечать основним громадським і соціально-економічним правам людини репресії, які проводились щодо селян у період колективізації, а також щодо всіх інших громадян з політичних, соціальних, національних, релігійних та інших мотивів у 20-50-х рока ХХ ст., і повністю поновлявав права цих громадян.

Фото з сайту dreamfood.com.ua 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар