12 вересня - Україна Incognita

12 вересня

1263. Внаслідок змови литовських князів король Міндовг убитий разом із двома синами.

Великий князь Міндовг. Гравюра XVII cт.

Ілюстрація з сайта  litopys.org.ua

1683. Віденська битва: австрійсько-німецько-польські війська завдали поразки переважаючим силам турецької армії.

Мапа з сайту uk.wikipedia.org

Визначну роль у перемозі зіграв польський король Ян Собеський, який надав у розпорядження імператора Леопольда I свою армію й особисто керував боєм. Командувач турецького війська великий візир Кара Мустафа на батьківщині був оголошений головним винуватцем поразки і в грудні страчений за наказом султана.

1897. Народилася Ірен Жоліо-Кюрі, французький фізик, яка відкрила штучну радіоактивність, Нобелівська лауреатка. 

Ірен Жоліо-Кюрі

Фото з сайта www.calend.ru

Роки праці з радіоактивними елементами завдали великої шкоди здоров'ю Ірен, і, як і її матір, вона захворіла на невиліковну тоді хворобу - лейкемію. Частково це могло бути спричинено випадковим опроміненням отриманим Ірен після вибуху полонієвої капсули на її лабораторному столі у 1946 році. 

1898. Відкрито для навчання Київський політехнічний інститут. Заняття почалися в приміщенні, збудованому для комерційного училища (по вул. Воровського, 24), яке інститут узяв в оренду на рік.

1917. У Києві українською владою заарештований редактор проросійської газети «Киевлянин», депутат думи Василь Шульгін.

Василь Шульгін. 1910 рік

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1921. Народився Станіслав Лем, польський письменник-фантаст. 

Фото з сайта www.e-progress.com.ua

Дитячі та юнацькі роки Станіслава Лема минули у Львові, про що він розповів у книзі «Високий Замок». Батько, Самуїл Лем, був військовим лікарем австро-угорської армії, тому Лем закінчивши 2-гу гімназію (тепер 8-ма школа), 1939 року вступив до медичного інституту. Німецька окупація Львова влітку 1941 року перервала його навчання. Після кількарічних блукань у воєнному лихолітті (відбитих у трилогії «Незмарнований час»), юнак опиняється у Кракові й вступає на медичний факультет Ягеллонського університету. Ще студентом він 1946 року друкує оповідання, а в 1948 році пише роман «Шпиталь перетворення», який згодом включає до трилогії «Незмарнований час», значно «обтесавши» його під тиском тодішньої догматичної критики...

1934. Латвія, Литва і Естонія утворили політичний союз. Підписаний у Женеві договір увійшов в історію під назвою Балтійської Антанти.

Герби країн-учасниць Балтійської Антанти

Ілюстрація з сайта news.ligazakon.ua

1941. Сталін видав указ про створення загороджувальних загонів для розстрілу військ, що відступають.

1943. Операція «Дуб», у ході якої група німецьких десантників на чолі з Отто Скорцені висадилася в гірському районі Італії Гран-Сассо, область Абруццо, й атакувала готель «Кампо Імператор», де перебував в ув'язненні дуче Беніто Муссоліні. 

Отто Скорцені

Фото з сайта www.hrono.ru

Диктатор Італії був звільнений без єдиного пострілу і доставлений у Рим, а пізніше - в Берлін. Успіх цієї зухвалої операції приніс Отто Скорцені світову славу і «Лицарський хрест».

1990. Підписаний договір про об'єднання Німеччини.

Падіння Берлінського муру (листопад 1990)

Фото з сйта www.dw-world.de

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар