12 січня - Україна Incognita

12 січня

29 до н. е. За рішенням римського сенату зачинилися двері храму Януса в Римі - на знак завершення громадянських воєн, які тривали майже сто років. Трапилося це вп'яте у римській історії.

Ян Брейгель СТАРШИЙ Храм Януса і собор Сан-Джорджіо-ін-Велабру в Римі. Близько 1593 року

1. Храм Згоди. 2. Храм Веспасіана. 3. Храм Сатурна. 4. Форум Романум. 5. Базиліка Юлія. 6. Храм Януса. 7. Храм Цезаря. 8. Арка Августа. 9. Храм Кастора і Пол-Лукса. 10. Храм Вести. 11. Храм Антоніна Пія і Фаустини. 12. Базиліка Максенція. 13. Арка Тита

Руїни храму Януса

1108. Син Володимира Мономаха, майбутній великий князь Київський Юрій Довгорукий одружився з дочкою половецького хана Аепи. Але мир не тривав і двох років: вже в 1109 р. русичі знову воювали з половцями.

Князь Юрій Довгорукий отримав своє прізвисько за постійне прагнення оволодіти Києвом та Переяславом Руським (простягнути до них «довгі руки»)

1665. Помер П'єр Ферма, французький математик, творець аналітичної геометрії і теорії чисел (автор визначної «теореми Ферма»).

Ферма першим прийшов до ідеї координат і створив аналітичну геометрію. Він займався також завданнями теорії ймовірностей. Ферма належить відкриття закону поширення світла в середовищах. Застосувавши свій метод максимумів і мінімумів, він знайшов шлях світла і встановив, зокрема, закон заломлення світла

1722. Імператор Росії Петро I заснував новий державний орган - прокуратуру. З 1996 р. ця дата відзначається в Росії як День працівника прокуратури.

 Першим генеральним прокурором Росії став Павло Ягужинський

1816. Уряд Франції видав указ про вічне вигнанні сім'ї Бонапарта з країни.

1826. Повстання Чернігівського полку: декабристи Південного товариства, які напередодні вступили у Васильків, оволоділи штабом полку. Перед строєм було проголошено «Православний катехізис» - прокламацію повсталих, складену Сергієм Муравйовим-Апостолом і Михайлом Бестужевим-Рюміним. Із Василькова повстанці рушили на Житомир, прагнучи з'єднатися з частинами, де служили члени Товариства об'єднаних слов'ян.

Андрій Бистрицький, на чолі мушкетерської роти 13(01) січ. 1826 прибув із м-ка Германівка (нині село Обухівського р-ну Київ. обл.) до Великої Мотовилівки (нині село Фастівського р-ну Київ. обл.), підтримав повсталих однополчан. Контужений 15(03) січ. 1826. Могильовським судом 1-ї армії засуджений до страти, згодом за царською конфірмацією засланий на каторгу

1878. Народився Василь Пачовський, український поет, історіософ і мислитель, педагог. Належав до «Молодої Музи», гуртка українських галицьких поетів, які наслідували західноєвропейський модерністський напрям у літературі. Головний історіософічний твір Пачовського - «Світова місія України». Водночас більшість творів залишалася невиданими.

Як учасник і співучасник боротьби Миколи Міхновського, Пачовський був поетом-державником. Його драма «Сон української ночі», вірш «Спів товпи» та інші твори виховували національно свідому інтелігенцію в Галичині на початку ХХ ст.

1893. Народився Альфред Розенберг, німецький державний і політичний діяч, один із найбільш впливових членів Націонал-соціалістичної німецької робітничої (НСДАП), її ідеолог, визначний антисеміт. Начальник управління зовнішньої політики НСДАП (1933—1945), рейхсміністр у справах східних територій (1941—1945), рейхсляйтер (1933). Уродженець Ревеля (Таллінна). Засуджений Нюрнберзьким трибуналом до страти через повішення. Цитата: «Християнський хрест має бути вигнаний з усіх церков, соборів та каплиць і повинен бути замінений єдиним символом - свастикою».

 

1893. Народвися Герман Герінг, політичний, державний і військовий діяч нацистської Німеччини. 

У Першу світову війну служив у знаменитій ескадрильї Рихта Гофа. Після загибелі Гофа, Герінг стає командиром цієї прославленої на весь світ ескадрильї. Герман Геринг був льотчиком-асом, адже на його рахунку було 22 збитих літаки англійців. Геринг був найближчим соратником Гітлера. Також він був організатором таємної поліції Гестапо. Окрім того, він стояв біля витоків військово-повітряних сил Німеччини - Люфтваффе

1894. Народився Юліян Вассиян, український публіцист, громадський і політичний діяч, філософ, націоналіст-мельниківець. Ідеолог ОУН, член Проводу українських націоналістів. 1914 р. вступив до Легіону Січових стрільців, пройшов усю воєнну кампанію УСС і Української Галицької армії, брав участь у військових діях на теренах Наддніпрянської України. Із 1920—22 рр. - на еміграції.

На установчому з'їзді ОУН 1929 р. Юліян Вассиян виголосив свою знамениту доповідь «Ідеологічні основи українського націоналізму». Карався в польських тюрмах, у концтаборі Береза Картузька. Помер 1953 р. у США

1906. Вийшов перший номер газети «Киевская мысль».

1907. Народився Сергій Корольов, вчений, академік, конструктор і організатор виробництва ракетно-космічної техніки та ракетної зброї СРСР, батько радянської космонавтики. 

1946 р. Корольова призначають головним конструктором балістичних ракет і начальником відділу НДІ-88. Десять років праці, творчих мук, радісних звершень і злетів, утім, мало кому відомих. На все накладено гриф «цілком таємно». То була справді державна таємниця надзвичайної ваги і значення

Модель першого пілотованого космічного корабля "Восток-1", сконструйованого Корольовим

Сергій Корольов з Юрієм Гагаріним у Москві. 1961 рік

1909. Народилася Марія Примаченко, українська художниця, представниця «наївного мистецтва»). 

Вже у 1936 р. її роботи виставлялися в Києві, Москві та Ленінграді, наступного року — в Парижі

Лауреатка Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка 1966 р., заслужений діяч мистецтв, народний художник України. У 1917 р. хвороба призвела до інвалідності на все життя — відтоді Марія пересувалася за допомогою милиць. Уже в 1936 р. її роботи виставлялися в Києві, Москві та Ленінграді, наступного року — в Парижі.

1913. Йосип Джугашвілі вперше підписався псевдонімом «Сталін».

1920. Створена Червона Українська галицька армія (ЧУГА).

1921. У Харкові більшовики створили Постійну нараду по боротьбі з бандитизмом в Україні.

1938. Німецький археолог Вільгельм Кеніг при розкопках під Багдадом виявив предмет, який виявився найдавнішою батареєю з гальванічних елементів. За дві тисячі років до винаходу Вольта і Гальвані такими батареями користувалися мешканці Сходу. Давні батареї являли собою мідні циліндри зі сталевими осердями. Вони були скріплені між собою за допомогою свинцю й олова, сплавлених у пропорції, яка часто застосовується і зараз.

Батарейка дала електричний струм з напругою близько 2 вольт. Після було зроблено безліч подібних експериментів, але напруга виходило приблизно такою ж: від 0,8 вольт до 2 вольт. У телепередачі «Руйнівники легенд» був отриманий такий самий результат - гальванізація відбувалася, хоч і була малоефективна. Для досягнення достатньої для гальванізації напруги потрібно з'єднати послідовно 10 судин. Також там була висунута теорія, що можливо батарейка використовувалася в медичних цілях

1949. Народився Харукі Муракамі, популярний японський письменник і перекладач («Полювання на овець», «Денс, денс, денс», «Хроніки заводного птаха», «На південь від кордону, на захід від сонця»).

У 1982 році за роман «Погоня за вівцею» Муракамі був визнаний гідним літературної премії Номі для письменників-початківців. Його наступний роман «Країна Чудес без гальм і кінець світу» одержав в 1985 році престижну премію Танідзакі. В 1996 році за книгу «Хроніки заводного птаха» письменник був нагороджений літературною премією Йоміурі. З сайта www.azh.com.ua

1950. В СРСР знову запроваджена смертна кара за зраду, шпигунство і саботаж.

1951. Набрала чинності Конвенція про попередження злочину геноциду і покарання за нього, ухвалена Генеральною Асамблеєю ООН 9 грудня 1948 р. СРСР став учасником Конвенції в 1954 р.

1975. Помер Роман Дашкевич, політичний і військовий діяч, генерал-хорунжий армії УНР, правник. 

Був організатором «Січей» на Галичині. У 1915 р. під час І Світової війни потрапив у російський полон, утік із табору військовополонених, пробрався до Києва. Працюючи з осені 1917 р. у Галицько-буковинському комітеті спільно з Є. Коновальцем, І. Чмолою, Г. Лисенком, Ф. Черником та ін., розгорнув активну діяльність зі створення Куреня Січових стрільців. Відібравши у Дарницькому таборі військовополонених 22 добровольців, поклав початок формуванню стрілецької частини. В січні 1918 р. Дашкевича було обрано до складу Стрілецької ради і призначено командиром гарматної батареї Куреня Січових стрільців. Його батарея брала участь в запеклих боях з червоногвардійськими частинами, які рвалися до Києва, а в березні 1918 р. — у визволенні міста від більшовицької окупації. Генерала Дашкевича вважають батьком української артилерії. Він першим зодягнув Січових стрільців у голубі мундири. Один із героїв Мотовилівського бою 1918 р. Після поразки українських національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. тимчасово перебував на еміграції (в Чехословаччині та Австрії), у 1921 р. повернувся до Львова, відновив діяльність товариств «Січ», організував «Луг», мав адвокатську практику. Згодом – знову на еміграції. Останки генерала артилерії УНР привезли в Україну з австрійського містечка Куфштайн через 33 роки після його смерті й перепоховали 15 червня 2008-го.

Під час другої світової війни з 1943 року жив у Куфштайні (Австрія). У післявоєнний час викладав історію України у школі, яка розміщувалася в таборі для біженців. Роман Дашкевич у цей період активно займається літературною і дослідницькою діяльністю. Автор книги «Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота» (Нью-Йорк, 1965), численних історичних довідок, споминів. На еміграції Роману Дашкевичу було присвоєно звання генерала. 15 червня 2008 року соборі Святого Юра у центрі Львова сотні львів'ян прощалися з прахом генерал-хорунжого УНР Романа Дашкевича. Останки генерала артилерії УНР привезли на батьківщину з австрійського містечка Куфштайн через 33 роки після його смерті. 15 червня 2008 року генерал-хорунжого було поховано на Личаківському кладовищі на полі почесних поховань.

1990. Румунія першою з країн Східної Європи і колишніх членів Організації Варшавського договору заборонила Комуністичну партію.

1999. Відсторонений від влади малійський диктатор Мусса Траоре і його дружина засуджені до смертної кари за великі розкрадання.

Мусса Траоре

2006. У Туреччині вийшов з тюрми після 25 років ув'язнення Мехмет Алі Агджа, який здійснив замах на Папу Римського Івана Павла ІІ.

   

Анна Левчук

Сергій Грабовський

Андрій Безсмертний-Анзіміров


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар