12 серпня - Україна Incognita

12 серпня

1836. Розпочато будівництво Київського університету імені св. Володимира. 

Це був другий вищий навчальний заклад на території підросійської України після Харківського Імператорського університету. У різні роки в Київському Університеті вчилися або займалися викладацькою діяльністю М. Драгоманов, М. Грушевський, М. Костомаров, А. Кримський, М. Бердяєв, Тодось Осьмачка, М. Булгаков, М. Міхновський, В. Винниченко та інші.

1851. Американець Айзек Зінгер отримав патент на першу швейну машинку.

1887. Народився Ервін Шредінгер, австрійський фізик-теоретик, один з основоположників квантової механіки. 

Ервін Шредінгер

Фото з сайту www.pereplet.ru

У 1926 Шредінгер опублікував у журналі Annalen der Physik статтю під назвою «Quantisierung als Eigenwertproblem» (Квантування як задача на власні значення), в якій запропонував рівняння, відоме тепер як «рівняння Шредінгера». У статті рівняння застосовувалося для розгляду задачі про атом водню, успішно пояснюючи його спектр. Ця стаття вважається однією з найвизначніших у фізиці ХХ століття: вона заклала основи хвильової механіки.

1896. На річці Клондайк (на Алясці) знайшли золото.

Фото з сайту www.antika-best.com

1916. У Бережанах розпочалися бої Січових Стрільців із російськими військами за гору Лисоню, які тривали до кінця вересня і завершилися перемогою австро-угорської коаліційної армії. 

Старшини січовиків з представниками УСС. Київ, 1918р

Фото з сайту www.irekw.internetdsl.pl

Найкривавішими були бої 2-4 вересня, у результаті яких УСС втратили убитими 81 чол., 293 пораненими, а 289 потрапили у полон. Загалом у ході серпневих та вересневих боїв за Лисоню полк УСС втратив понад 1 тис. бійців убитими, пораненими й полоненими, внаслідок чого він фактично припинив своє існування як бойова одиниця.

1962. У космос вирушив перший українець Павло Попович. 

Павло Попович

Фото з сайту poltava.pl.ua

Павло Попович здійснив на кораблі-супутнику «Восток-4» перший у світі груповий політ двох пілотованих кораблів, спільно з А. Г. Ніколаєвим, який пілотував космічний корабель «Восток-3». Попович провадив орієнтацію корабля в просторі за допомогою системи ручного управління. 

1970. Дженіс Джоплін у Гарвардському університеті дала свій останній концерт.

2000. У Баренцовому морі затонув російський атомний підводний човен «Курськ». 

Підводний човен К-186 «Омськ» класу Oscar-II подібний до «Курська»

Фото з сайту http://uk.wikipedia.org

Усі члени екіпажу загинули. За офіційною версією, о 11:28 через проіржавілу оболонку стався витік торпедного палива і вибух, яким зруйновано два відсіки поруч з торпедними установками.

«Курськ» побудували у 1992 р. в м. Северодвінську, Архангельської області. Він був спроектований ще за радянських часів і мав довжину 155 м., висотою в чотири поверхи, човен належав до найбільших підводних човнів в світі. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар