12 липня - Україна Incognita

12 липня

1536. Помер Еразм Ротердамський, мислитель епохи пізнього Відродження.

Портрет із сайту  malaspina.com

Твори Еразм писав латиною – універсальною мовою тогочасної освіченої Європи. Еразма вважали блискучим латиністом часів Відродження, бо його латинська мова, в основу якої покладені найкращі зразки класичної римської прози, вільна від середньовічних варваризмів і солецизмів. Багато уваги приділив Еразм критичному перегляду давньохристиянських пам’яток. Він вважав виправлене видання грецького тексту Нового завіту і його новий латинський переклад головною працею свого життя.

1581. Вийшло друком перше видання Острозької Біблії Івана Федорова.

Фото з сайту  religion.in.ua

Біблія була надрукована в маєтку відомого українського магната та політичного діяча князя Василя Костянтина Острозького Острозі (тепер м. Острог Рівненської обл.) у спеціально організованій для випуску Біблії друкарні. Це останнє відоме видання Івана Федорова. Острозька Біблія належить до визначних зразків не тільки української, а і світової поліграфії ХVІ ст. За підрахунками книгознавців, книга містить 3 240 000 друкованих знаків.

Фото з сайту  radikal.ru

Ілюстративне оформлення видання вирізняється стриманістю, продуманістю композиції, художнім смаком. Розпочинається із титульного аркуша у гравірованій рамці, на звороті титулу уміщено герб Василя-Костянтина Острозького, у кінці книги – друкарську марку Івана Федорова. Потекстових ілюстрацій немає, однак під час оформлення широко Біблії використовувалися традиційні для кириличних книг елементи декоративного оформлення – заставки, кінцівки, ініціали, чисельні композиції з виливних прикрас.

1790. Французькі Установчі збори відокремили церкву Франції від Риму й зарахували священиків до категорії цивільних службовців.

1854. Народився Джордж Істмен, винахідник та перший виробник фотокамери «Kodak».

Фото з сайту  100v.com.ua

Фотографія завдяки винаходам Істмена стала масовим явищем. «Коли ми почали працювати над створенням плівки, ми думали, що фотографи, які використовують скляні пластини, з великим ентузіазмом сприймуть наш винахід і перейдуть на застосування плівки. На жаль, з’ясувалося, що лише небагато з них скористалися нашим винаходом. Для того, щоб досягти великих успіхів в цьому бізнесі, ми повинні були зробити так, щоб фотографія стала доступною всім». Джордж Істмен так пояснював походження слова «Кодак»: «Я сам придумав це слово. Буква «К» – моя улюблена буква алфавіту. Мені довелося перепробувати безліч комбінацій букв, перш ніж вийшло слово, що починається і закінчується на букву «К». І слово «КОДАК» – результат моїх спроб».

1866. Народився Антін Синявський, український політичний і громадський діяч, історик.

Фото з сайту  wikimedia.org

Антін Синявський працював у різних галузях науки. Він зробив значний внесок у розвиток української історіографії, економічної географії, методології, археології, статистики та педагогіки. Вперше розпочав досліджувати геополітичні зв’язки української економіки, зокрема її співвідношення з економікою Близького Сходу. Ще на початку XVIII століття вчений став засновником Євгенічної школи. Євгеніка – наука про цілі, засоби, шляхи і умови поліпшення спадкових якостей людини. За радянських часів цю науку було ототожнено з расизмом, оголошено шкідливою буржуазною теорією, а Євгенічну школу розгромлено.

1935. Народився Вадим Гетьман, український політик та фінансист.

Фото з сайту  analytic-info.net

Вадим Гетьман − один із авторів концепції створення вітчизняної платіжної системи на основі електронних платежів та валютно-фінансового ринку України. З його іменем пов’язані організація власного сучасного виробництва та виготовлення національної грошової одиниці − гривні, на перших паперових знаках якої стояв його підпис.

1939. Народився Анатолій Паламаренко, український артист, майстер художнього читання.

Фото з сайту  filarmonia.com.ua

Як професійний актор Анатолій Паламаренко розпочав свою діяльність у Хмельницькому театрі ім. Петровського. З 1962 року був артистом естради в Київській Національній філармонії. Анатолій Несторович читає цикл лекцій студентам національних університетів ім. Т. Шевченка та М. Драгоманова, музичної академії ім. П. Чайковського. Свій предмет артист назвав «Слово».

1962. Відбувся перший концерт «The Rolling Stones» у Лондоні.

1996. У Маріїнському палаці Президент України та голова Верховної Ради підписали Закон «Про прийняття Конституції України і введення її в дію».

Ілюстрація з сайту  veles-kniga.org.ua

Народні депутати вперше в історії держави склали присягу на вірність Україні та її Конституції. Текст присяги зачитав старійшина парламенту, академік Ігор Юхновський .

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар