11 вересня - Україна Incognita

11 вересня

1530. Помер Костянтин Іванович Острозький, волинський князь.

«Другий Ганнібал руський»

Світлий Князь із «темних віків»

Герой «спокійної сміливості»

1697. Битва біля Зенти (Угорщина): близько 50 тисяч австрійців під командуванням Євгенія Савойського зупинили просування турків на північ, розбивши 80-тисячну турецьку армію. 

Схема битви

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Майже 25 тисяч турків загинуло або потонуло в річці Тисі, тоді як втрати австрійців склали лише 300 чоловік убитими і 1200 – пораненими.

1777. Битва при Брендівайні, Пенсильванія: епізод Американської революції, під час якого королівські війська (Хоу, 12 тисяч) завдали поразки американському ополченню Джорджа Вашингтона. 

У результаті цього бою англійські війська змогли зайняти Філадельфію. Втрати американців склали 1300 осіб, втрати королівських військ - 577 солдатів.

1864. Народився Павло Грабовський, український письменник, поет, перекладач. 

Павло Грабовський

Ілюстрація з сайта referatua.org.ua

Створив привабливий образ ліричного героя — борця за утвердження справедливого суспільно-політичного ладу. Автор перекладів світової поезії.  За зв'язки з харківським гуртком народницької організації «Чорний переділ», поширення забороненої літератури був заарештований, виключений із семінарії, за подальшу участь у діяльності народників - засланий до Сибіру. Помер на засланні в Тобольську.

1927. Землетрус на Південному березі Криму призвів до численних руйнувань від Севастополя до Феодосії. Цей землетрус потрапив у сюжет роману «Дванадцять стільців» Ільфа й Петрова.

1943. Постановою Ради народних комісарів створено державний український хор; Григорія Верьовку призначено художнім керівником і головним диригентом.

 

1949. Помер Михайло Гайворонський, український композитор, автор стрілецьких пісень, капельмейстер Армії УНР, лицар Залізної Остроги, також - музикант, диригент, педагог, критик, громадський діяч. 

Михайло Орест Гайворонський

Фото з сайта www.parafia.org.ua

Воював у лавах Українських січових стрільців. Був диригентом, організатором та інспектором духових оркестрів. На початку 1920-х викладав у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка, працював диригентом з'єднаних хорів "Боян" та "Бандурист". Із 1923 р. - на еміграції у США, де в Нью-Йорку заснував Музичну консерваторію. Автор відомих стрілецьких пісень "Коли ви вмирали", "Їхав козак (стрілець) на війноньку", "Ми йдемо в бій" та ін. Із театральної музики — найвідоміша музика Гайворонського до п'єс "Вій", "Довбуш" та "Гетьман Дорошенко".

1986. У Польській Народні Республіці оголошено про звільнення всіх політв'язнів.

Збігнєв Лібера, колишній політв'язень, неформальний лідер польського «критичного мистецтва»

Фото з сайта commons.com.ua

1990. Президія Верховної Ради України ухвалила рішення про те, що навколо будинку ВР в радіусі 1 км забороняється проведення пікетів, демонстрацій та інших масових акцій.

На це опозиційна «Народна рада» прореагувала закликом до громадськості 1 жовтня 1990 р. підтримати її присутністю біля стін парламенту. Того ж дня – 1 жовтня – вирішили почати й студентську акцію протесту.

1993. У Києві на Михайлівській площі відкрито пам'ятний знак жертвам Голодомору.

Пам'ятник жертвам Голодомору на Михайлівській площі у Києві

1996. Вийшов друком перший номер газети "День".

2001. Терористичний акт 11 вересня 2001 року в США.

Фото з сайту img.ibtimes.com

Чотири комерційних авіалайнера, що летіли в Каліфорнію з аеропортів Логан, Даллас та Ньюарк, були захоплені терористами під час виконання польоту, приблизно одночасно, через деякий час після вильоту.

Один з літаків врізався у північну сторону північної башти Всесвітнього торгового центру на рівні 94-98 поверхів, ще один - у південну сторону південної вежі ВТЦ приблизно на рівні 78-85 поверху. Інший літак врізався в будівлю Пентагон, а останній, четвертий - впав на поле в південно-західній частині Пенсільванії.

Встановлено, що через замах загинуло 2 974 людей.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар