11 серпня - Україна Incognita

11 серпня

843. Підписано Верденський договір, за яким імперія Карла Великого розподілялась між його трьома синами.

Згідно з умовами довору, королівство Франків після розподілу поділилось на: Серединне королівство (після смерті Лотара, розпалося на три королівства - Лотарингію, Італію, Прованс); Західне Франкське королівство (орієнтовно в цих кордонах утворилась сучасна Франція); Східне Франкське королівство (орієнтовно в цих кордонах утворилась сучасна Німеччина).

1340. Народився Феофан Грек, живописець, який працював у Візантії й Давній Русі.

Робота Феофана Грека

1680. Помер Іван Сірко, кошовий отаман Війська Запорозького. 

Іван Сірко

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1680 року спільно з донцями Сірко востаннє опустив свою переможну булаву в битві з ординцями. Повертаючись з походу, він дізнається про вбивство синів і дружини. У «Літописі» Самійла Величка є рядки: «…того ж літа, 1 серпня, преставився від цього життя в своїй пасіці Грушовці, похворівши певний час, славний кошовий отаман Іван Сірко… поховано його знаменито… з превеликою гарматною й мушкетною стрільбою і з великим жалем всього Низового війська. Бо це був справний і щасливий вождь, який з молодих літ аж до своєї старості …не тільки значно воював за Крим і попалив в ньому деякі міста, але також погромлював у диких полях… численні татарські чамбули і відбивав полонений християнський ясир».

1707. Пруссія та Швеція підписали «Вічний альянс», що гарантував взаємну військову допомогу у випадку нападу на одну з них третьої сторонни.

А. Е. Коцебу "Кунерсдорфська битва"

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1773. Донський козак Ємельян Пугачов оголосив себе Петром III. 

Ємельян Пугачов

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Приїхавши в Мечетну Слободу на Іргизі в листопаді 1772 року, він оселився в старообрядницькому скиті Введення Богородиці, у настоятеля Філарета, від якого почув про заворушення в Яїцькому війську. Через кілька днів в кінці листопада-початку грудня Пугачов вирушив у поїздку за рибою в Яїцьке містечко, де зустрівся з одним із учасників повстання 1772 року Денисом П’яновим. У розмові з ним Пугачов обговорював можливість організації втечі учасників повстання на Кубань і вперше назвав себе Петром III, якому вдалося врятуватись від загибелі.

1919. Прийнято конституцію Веймарської республіки.

1919. На засіданні Ради робітничих і червоноармійських депутатів міста голова РНК Х. Раковський, заявив: якщо Київ буде залишений, радянська влада не загине. Не Київ, а Москва є центром і мозком радянської Росії, а їй ніщо не загрожує.

Християн Георгійович Раковський

Фото з сайту upload.wikimedia.org

1932. Сталін у листі до Кагановича вимагав направити спеціального листа ЦК ВКП(б) до партійних і судово-каральних органів про застосування закону про охорону громадської власності та боротьбу проти спекулянтів. 

Лазар Мойсейович Каганович

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Йшлося про те, що «найголовніше зараз – Україна», оскільки справи там дуже погані. Повідомлялося, що в двох областях України близько 50 райкомів висловилися проти плану хлiбозаготівель, визнавши його нереальним. Висловив звинувачення на адресу українських керівників (генерального секретаря ЦК КП(б)У С. Косіора, В. Чубаря та голови ДПУ УСРР С. Реденса), а також побоювання втратити Україну через підривну діяльність агентури Ю. Пілсудського та наявність свідомих і несвідомих петлюрівців, а також прямих агентів Пілсудського в ЦК КП(б)У. Пропонував вжити рішучих заходів для виправлення господарської і політичної ситуації в Україні: зняти з посади генерального секретаря ЦК КП(б)У С. Косіора та поставити на його місце Л. Кагановича; висунути на посаду голови українського ДПУ В. Балицького, пересунувши С. Реденса на посаду заступника; замінити В. Чубаря іншим керівником, наприклад Г. Гриньком; перетворити Україну в найкоротший строк на фортецю СРСР «і грошей на це не шкодувати».

1999. У штаті Канзас із програм державних шкіл вилучені лекції з теорії еволюції Дарвіна.

Еволюційна теорія

Ілюстрація з сайту pda.computerra.ru

2003. Українські війська введені в Ірак для виконання миротворчої місії.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар