11 лютого - Україна Incognita

11 лютого

660 до н. е. Згідно з легендою, вождь японських племен Дзімму заснував державу Японія і поклав початок імператорському роду країни.

За «Записами про справи давнини» Дзімму прожив 127 років, а за «Анналами Японії» — 137 років. Його поховали на північному сході гори Унебі, на території сучасної префектури Нара. Значна частина переказів пов'язаних із Дзімму, сприймаються істориками як міфи, а не історичні факти. Чимало дослідників сумнівається у реальному існуванні цього правителя — його розглядають як збірний образ, створений японськію монархією для доведення давньості династії та легітимізації своєї влади

Ворона Ятаґарасу показує Імператору Дзімму дорогу

1670. Народився Самійло Величко, український козацький літописець. Величко навчався у Києво-Могилянській колегії. наком вступив до запорізького війська; з 1690 до 1708 - канцелярист у генерального писаря Василя Кочубея, після страти якого був відсторонений від служби.  Займався навчанням дітей та історіографією.

Титульний аркуш літопису твору С.Величка. 1720 рік. З сайта 

1809. Роберт Фултон запатентував пароплав.

У віці 12 років захопився паровими двигунами і відвідав Вільяма Генрі — депутата від його рідного округу Ланкастер, який познайомився з паровим двигуном Ватта під час візиту в Англію. Генрі згодом виготовив свій власний паровий двигун і 1763 року (за два роки до народження Фултона) намагався використати цей двигун на човні, який згодом потонув

"Монстр Фултона", Клермонт (Clermont) абоПароплав Північної Річки (North River Steamer)

1826. Математик Микола Лобачевський публічно повідомив про створення неевклідової геометрії Лобачевського.

 

 

Так Лобачевський заповнював простір правильними трикутниками

Заповнення простору Лобачевського правильними додекаедрами

1865. Чарльз Лютвідж Доджсон вигадав собі псевдонім «Льюїс Керрол».

Льюїс Керол. Автопортрет

4 липня 1862 під час прогулянки Аліса Лідделл попросила свого друга Чарльза Доджсона (Льюїса Керола) скласти історію для неї та її сестер Едіт і Лорін. Доджсон, якому і раніше доводилося розповідати дітям Ліддела казки, придумуючи події та персонажів на ходу, з готовністю погодився. На цей раз він повідав сестрам про пригоди маленької дівчинки в Підземній Країні, куди вона потрапила, провалившись в нору Білого Кролика

1900. Народився Ганс Георг Гадамер, німецький філософ і історик.

 

1918. Народився Олександр Солженіцин, російський письменник, Нобелівський лауреат.

1922. У Торонто (Канада) оголошено про відкриття інсуліну.

1929. Між урядом Італії в особі Беніто Муссоліні й Папою Римським Пієм XI були підписані Латеранські угоди, згідно з якими Ватикан був проголошений суверенною державою, що діє на основі теократії.

1945. У Лівадії (Крим) завершилася Ялтинська конференція — вершинна дипломатична зустріч лідерів США, Великобританії й СРСР з метою вирішення питань закінчення Другої світової війни та повоєнного ладу.

1948. Помер Сергій Ейзенштейн, російський кінорежисер.

1949. Менору затвердили як герб Ізраїлю.

1950. ЦК КП(б)У ухвалив постанову про журнал «Дніпро», в якій були трафаретні звинувачення в антинародності, формалізмі тощо.

1963. Києві розпочалася конференція з питань культури української мови. Її учасники звернулися до найвищих органів державної влади з вимогою надати українській мові статус державної.

У приміщенні університету сталося несподіване: замість зібратися й подрімати, знехотя поплескуючи в долоні, учасники конференції були активні. За 5 днів пролунало 27 доповідей. З рук в руки передавався памфлет І. Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?», де аналізувалася ситуація «неперспективної» мови, коли учні могли звільнятися від вивчення української за бажанням батьків. І апеляція автора: «Сьогодні українець, відданий справі комуністичного будівництва, має всі підстави бути неспокійним за долю своєї національності, а раз так - ніхто в світі не в силі заборонити йому про це говорити».

«Маємо, - доводив І. Дзюба, - вимушену, під тиском обставин і дією серйозних причин відмову частини українців від своєї мови і всі пов'язані з цим ненормальні наслідки для суспільства». 

Учасники мовної конференції довели абсурдність теорії двомовності; звернулися до уряду з вимогою надання українській мові статусу державної; запровадити українську в дошкільних закладах, у діловодстві, у видавництві книг, фільмів. 

11 лютого 1989 (26 років тому) відбулася установча конференція Товариства української мови імені Тараса Шевченка (тепер — Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка).

 • Історія Академії наук України (1918 – 1993), 214 
• Порхун Д. Доля рідної мови

1989. Відбулася установча конференція Товариства української мови імені Тараса Шевченка (тепер — Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка).

2015. Російсько-українська війна (з 2014). 10-11 лютого 2015 року під час зачистки населеного пункту Логвинове завдяки діям офіцера штурмова група оволоділа частиною села, при цьому особисто Володимир Гринюк знищив 3 одиниці бронетехніки та до 30 бойовиків. Під час проведення операції отримав поранення, але продовжив керувати зведеним підрозділом.
11 лютого терористи відступили з Логвинового після масованих ударів української артилерії — частина у напрямку Нижнього Лозового, частина відійшла на кілька кілометрів від траси Дебальцеве — Бахмут в напрямі Новогригорівки на проміжні позиції.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар