11 липня - Україна Incognita

11 липня

1195. Відбулася битва під Аларкосом.

Битва відбувалася між військами кастильського короля Альфонса VIII і військами альмохадів під командуванням Якуба аль-Мансура. Протистояння закінчилося повною поразкою християнських військ, в результаті якої була втрачена майже вся територія Нової Кастилії.

Ілюстрація з сайту  fisechko.ru

Кастильські війська зазнали поразки від переважаючих сил противника. Після перемоги Якуб аль-Мансур зайняв більшу частину Нової Кастилії. В руках Альфонса VIII залишилося тільки місто Толедо.

1274. Народився Роберт Брюс, король Шотландії.

Портрет із сайту  fisechko.ru

Роберт Брюс – один із найбільших шотландських монархів, організатор оборони країни в початковий період війни за незалежність проти Англії, засновник королівської династії Брюсов. В умовах гострого фінансового дефіциту через постійні війни з Англією Роберт I був змушений відмовитися від королівських привілеїв у значній частині шотландських міст та від сплати щорічного податку на користь короля, що в подальшому призвело до звуження фінансових резервів королівської влади. У 1326 році парламент Шотландії, скликаний в Камбускенеті, де вперше в історії країни взяли участь представники міст, вотував Роберту на час його правління екстраординарний податок на доходи в розмірі 10%.

1533. Папа Клемент VII оголосив, що шлюб короля Англії Генріха VIII і Катерини Арагонськой все ще вважається дійсним та відлучив короля від церкви.

Портрет із сайту  radikal.ru

Король Генріх VIII заявив, що він не буде поважати тата більше, ніж будь-якого самого останнього священика в Англії. Розрив був прискорений Ганною Болейн. У 1531 році Генріх VIII оголосив себе верховним главою церкви у своїх володіннях. Для розірвання шлюбу короля з Катериною Арагонською тепер вже не було потрібно дозволу папи. У 1533 році король відсвяткував весілля з Ганною Болейн, а ім’я Катерини Арагонської після цього стало прапором всіх противників Реформації.

1576. Англійська експедиція Мартіна Фробішера відкрила Гренландію.

Фото з сайту  remaco.lv

У перекладі назва острову означає «зелена країна». Арктичні народи населяли Гренландію задовго до відкриття острова європейцями, хоча перед прибуттям вікінгів острів знелюднів – предки сучасних інуїтів (ескімосів) почали оселятися на півночі Гренландії лише в 1200-х роках. Інуїти – єдиний народ, що безперервно населяв Гренландію упродовж століть, але у XVIII ст. Данія, скориставшись пріоритетом вікінгів, оголосила острів своїм володінням і почала його колонізацію. Датська держава користувалася перевагами острова, зокрема, – торговою монополією.

1700. У Берліні засновано Німецьку академію наук.

1890. Відбулися перші в історії Японії політичні вибори.

1925. У Львові засновано Українське національно-демократичне об’єднання.

Перший голова УНДО Дмитро Левицький

Фото з сайту  calendarium.com.ua

УНДО утворилося внаслідок об’єднання Української народно-трудової партії національної роботи і частини Української парламентської репрезентації від Волині, Холмщини та Підляшшя і стало найвпливовішою українською політичною партією міжвоєнного періоду Західної України під владою польщі. Першим головою УНДО був Дмитро Левицький.

1937. Помер Джордж Гершвін, американський композитор.

Фото з сайту  msvitu.com

Найбільший вплив на молодого Гершвіна здійснив композитор Джером Керн. Саме у Керна Гершвін навчався мистецтву гармонійного і мелодійного варіювання, яке урізноманітнювало музичну фразу, робило її гнучкою, рухомою. У 1919-1923 роки Гершвін був автором або співавтором близько п’ятнадцяти постановок на Бродвеї.

1939. Народився Борис Нечерда, український поет-шістдесятник.

Фото з сайту  poetryclub.com.ua

У своїх віршах письменник показував проблеми людини, світу і всесвіту. Написав поеми «Шевченко», «Данте», видав кілька поетичних збірок – «Лада», «Вежа», роман «Смерть кур’єра». Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2000 рік (посмертно) за збірку поезій «Остання книга». По смерті поета Лігою українських меценатів, редакцією журналу «Київ» та Одеською організацією Національної Спілки письменників України була заснована Літературна премія імені Бориса Нечерди.

1944. Засновано Українську Головну Визвольну Раду – політичний провід УПА.

Картинка з сайту  kampot.org.ua

«День» про Українську Головну Визвольну Раду 

У першому великому зборі Української Головної Визвольної Ради взяли участь представники всіх регіонів і політичних сил України. 15 серпня 1944 року головою Президії (Президентом) Української Головної Визвольної Ради було обрано Кирила Осьмака – колишнього члена Української партії соціалістів-революціонерів, члена Української Центральної Ради. Головою Генерального секретаріату УГВР і генеральним секретарем військових справ став Роман Шухевич. За особовим складом Рада представляла різні політичні сили з усіх регіонів України, осторонь залишилась лише ОУН–М (Мельника).

1990. Розпочався політичний страйк гірників Донецької області. Не працювали 59 шахт із 93. На мітингах лунали вимоги відставки союзного уряду.

2001. Американський концерн «Полароїд» оголосив про своє банкрутство. Борг на суму $1 млрд. утворився через неможливість конкурування з цифровим фото.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар