11 червня - Україна Incognita

11 червня

1776. Континентальний конгрес створив комітет для написання декларації про незалежність США.

Фото з сайту  wikimedia.org

Текст Декларації про незалежність США складається із трьох частин. Перший розділ фіксує права кожної людини та цілого народу. Другий розділ Декларації описує 27 звинувачень на адресу англійського короля – в узурпуванні влади, порушенні законів, створенні перешкод на шляху еміграції до Північної Америки, посиленні визиску колоній тощо. Головною є третя частина документу, в якій проголошено, що північноамериканські колонії стають «Вільними і Незалежними державами». Декларація була проголошена 4 липня 1776 року.

1864. Народився Ріхард Штраус, німецький композитор і диригент.

Фото з сайту  intoclassics.net

На стиль Штрауса великий вплив мала музика Вагнера, але в певний момент батько – професійний музикант – композитора заборонив йому слухати композиції Вагнера, оскільки вважав його музику занадто простою. Натомість Штраус захопився мистецтвом Ріттера і це помітно відбилося у його музичних творах.

1888. У Києві під час святкування 900-річчя прийняття християнства на Русі на Софійській площі з ініціативи Миколи Костомарова відкрили пам’ятник Богдану Хмельницькому.

Фото з сайту  ukrfoto.net

1907. Народився Володимир Врецьона, член ОУН, керівник проводу підпільного Пласту.

1910. Народився Жак-Ів Кусто, французький океанограф, винахідник аквалангу.

Уперше він почав пізнавати підводний світ у десять років. Згідно із першою книгою Жака Кусто «У світі безмовності» дослідник почав занурюватися у воду, використовуючи маску, трубку і ласти. У 1943 році він випробував перший прототип акваланга, розроблений спільно з Емілем Ганьяном. Це вперше дозволило проводити тривалі підводні дослідження, що значною мірою сприяло поліпшенню сучасних знань про підводний світ. Кусто став творцем водонепроникних камер і освітлювальних приладів, а також винайшов першу підводну телевізійну систему.

Фото з сайту  geografica.net.ua

На початку 1950-х років він купив і переробив для дослідницьких робіт в морі старий британський мінний тральщик «Каліпсо». На ньому Кусто здійснив багато океанографічних експедицій, про результати яких він розказував у своїх книгах і фільмах. За роботу він був удостоєний різних нагород, у тому числі, Ордена Почесного легіону.

1919. Народився Юрій Луцький, український видавець, дослідник, перекладач.

Фото з сайту  lucorg.com

Автор 40 друкованих праць про українську літературу («Літературна політика на радянській Україні 1917-1934», 1956рік, «Між Гоголем та Шевченком», 1971рік, «Пантелеймон Куліш», 1983рік, «Молода Україна: Кирило-Мефодіївське братство», 1990 рік, «Українська література в 20 сторіччі», 1991 рік). Юрій Луцький видавав періодику в еміграції. Він був редактором «Ваплітянського збірника» у 1977 році. Дослідник перекладав на англійську мову твори Миколи Хвильового, Миколи Куліша, Пантелеймона Куліша, Валер’яна Підмогильного та Євгена Сверстюка.

1965. Рада Міністрів України затвердила постанову про створення Донецького державного університету.

Фото з сайту  vnz.univ.kiev.ua

1965. Королева Єлизавета ІІ нагородила гурт «Бітлз» орденом Британської імперії.

 

Коли Джон Леннон збирав групу «Бітлз», жоден із її учасників не мав мінімальної музичної освіти. В ансамблю не було навіть інструментів, але з часом після гастролей та випусків альбомів, які продавалися із шаленою швидкістю, гурт почав професійно рости і з часом їх музика стала настільки складною, що на сцені її виконувати було неможливо, тому «Бітлз» перетворилися на суто студійний колектив. Група у 1988 році була введена в рок-н-рольну Залу Слави.

1980. Помер Болеслав Войтович, польський композитор та піаніст.

Фото з сайту  persons-info.com

Болеслав Войтович народився на Хмельниччині і певний час мешкав у Кам’янці-Подільському. Найвідоміші твори кантанти «Пророк», концерти для фортепіано з оркестром та фортепіанні п’єси.

1993. Помер Патріарх УАПЦ Мстислав І (у миру Степан Скрипник).

Фото з сайту  orenda.pl.ua

Патріарх Мстислав жив активним громадським життям, був племінником Симона Петлюри. У його особі поєдналося відродження Української Православної Церкви у XX ст. та стійка громадська патріотична позиція. Патріарх окрім церковних справ долучався до повстань та книгодрукування в Україні та діаспорі.

1993. У прокат вийшов фільм Стівена Спілберга «Парк Юрського періоду».

Цей фільм-фантастику подивилося більше мільярда глядачів. Касові збори у США та світі становили близько двох мільярдів доларів.

2012. Збірна України стартувала на Євро-2012 матчем зі Швецією, який закінчився з рахунком 2:1 на користь збірної України.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар