10 липня - Україна Incognita

10 липня

1073. Помер Антоній Печерський, один із засновників Києво-Печерського монастиря.

Антоній Печерський народився на Чернігівщині за часів княжіння Володимира, просвітителя і хрестителя Київської Русі. Як паломник він ходив на Святу Гору Атос в Греції. Там Антоній дав монаші обіцянки і отримав від свого ігумена спеціальне благословення і завдання повернутися на Русь з посланням, що від нього візьмуть свій початок численні монахи.

Портрет із сайту  a-starosta.narod2.ru

Антоній жив у Наддніпрянській печері, яку називали Варязькою, бо в ній варяги колись переховували свої скарби, нібито здобуті під час походів. Дуже швидко біля Антонія почали громадитися учні, які прагнули реалізувати своє покликання до життя, яке було б присвячене Богу. Вони практикували аскетизм, беручи приклад зі свого наставника.

1509. Народився Жан Кальвін, швейцарський релігійний реформатор, засновник кальвінізму.

Портрет із сайту wikimedia.org

Жан Кальвін вважав, що кожна людина повинна сумлінно працювати, не відмовляючись від будь-якої можливості заробити гроші. Якщо ж вона цією можливістю не скористається, то це буде великим гріхом. Ці думки мали неоднозначне сприйняття в той час, адже римська церква стверджувала зовсім протилежне – головним гріхом людини є саме багатство. Таким чином Жан Кальвін розвивав ідеї Мартіна Лютера, який стверджував, що головним боргом будь-якої людини є праця. Причому боргом не перед кимось, а перед самим богом. Адже ніхто інший, як саме бог зробив людей такими, які вони є, створивши когось ковалем, когось - солдатом, а когось – навіть і королем.

1547. У Франції пройшла остання офіційно дозволена королем дуель.

1609. Німецькі католицькі князі створили Католицьку лігу для боротьби з Реформацією.

Католицька ліга – об’єднання католицьких духовних і світських феодалів Німеччини, створене для боротьби з Протестантською унією 1608 року. Ініціатором і главою Католицької ліги був Максиміліан Баварський. Ліга була однією з головних сил католицької реакції не лише в Германії, але і у всій Західній Європі.

1651. Закінчилася битва під Берестечком.

Ілюстрація з сайту  calendarium.com.ua

Битва між коронним військом Речі Посполитої та козацько-селянським військом під проводом гетьмана Богдана Хмельницького відома як одне із найкривавіших збройних зіткнень на теренах України XVIIст. Водночас битва під Берестечком стала передвісником соціально-економічної та демографічної кризи спочатку для України, а потім і для Польщі. У результаті і Україна й Польща зіткнулися з масштабним соціально-економічним занепадом, який із часом для першої з них переріс у горезвісну добу Руїни. Згодом обидві країни перестали існувати як окремі держави і були поділені між більш могутніми сусідами.

1834. Народився Джеймс Уїстлер, американський живописець.

Свої пейзажі і портрети художник часто називав «Ноктюрн», або «колірними гармоніями».

Картина «За роялем»

Репродукція з сайту  pinakoteka2.land.ru

Картина «Симфонія в білому»

Репродукція з сайту  liveinternet.ru

1871. Народився Марсель Пруст, французький письменник.

Фото з сайту  litopys.net

Наслідуючи майстрів французького реалізму XIX ст., Марсель Пруст на сторінках роману «У пошуках утраченого часу», починаючи з першого тому, критично зображував побут буржуазно-дворянського середовища, моральну розпущеність, взаємовідносини, які ґрунтувались на корисливому розрахунку і обмані. Письменник здійснив справжню революцію в мистецтві створення романів. Вони не були лише розповіддю про події або життєві історії персонажів, а перетворилися на прискіпливий аналіз процесу бачення цих подій, на зображення механізмів роботи свідомості. Прозу Марселя Пруста назвали романами «потоку свідомості».

1878. В Англії футбольний арбітр вперше використав на полі свисток (до цього судді кричали).

1941. У Києві енкаведистами страчений Андрій Бандера, український священик (УГКЦ), громадський діяч, батько Степана Бандери.

Фото з сайту  lifeislove.blox.ua

Андрій Бандера був членом Національно-демократичної партії, співпрацював із Калуською філією «Просвіти» й «Сільського господаря», вів роз’яснювальну роботу серед селян у період виборів до австрійського сейму, допомагав селянам відстоювати свої права.

1968. У Києві відкрито літературно-меморіальний музей Максима Рильського.

Будівля музею Максима Рильського в Києві по вул. Максима Рильського, буд. 7.

Фото з сайту  rferl.org

1993. У Севастополі відбувся Міжнародний молодіжний театральний фестиваль «Херсонеські ігри».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар