10 квітня - Україна Incognita

10 квітня

1583. Народився Гуго Гроцій, голландський юрист, державний діяч, один із основоположників міжнародного права.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

1710. В Англії набрав чинності прийнятий у 1709 році перший у світі закон про авторське право.

Основним завданням цього закону було забезпечення автору книжки виключного права на її опублікування протягом 14 років від дати першої публікації. Це право автор зазвичай передавав продавцю книжок.

Закон наголошував на охороні від несанкціонованого копію­вання опублікованих творів, а практичну вигоду одержали перш за все видавці та продавці книжок.

1847. Народився Джозеф Пулітцер, американський журналіст і видавець, засновник престижної журналістської премії.

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

Пулітцер підкреслював, що його газети «спрямовані на інтереси простих людей, а не на інтереси власників товстих гаманців». Акцент був зроблений на залучення масового середнього читача. Він поєднував на сторінках газет статті про політичну корупцію, журналістські розслідування, сенсації в різних сферах життя, а також гумор і багато реклами.

Фото з сайту en.wikipedia.org

Пулітцер надавав особливого значення ілюстративного ряду. Він запросив до співпраці провідних карикатуристів. 

Незадовго до своєї смерті він надиктував те, що в США вважається його професійним заповітом: «Тільки щире почуття відповідальності врятує журналістику від раболіпства перед класом імущих, які переслідуютьегоїстичні цілі і протидіють громадському благоденства».

1864. У Львові розпочав роботу перший професійний український театр «Руська бесіда».

Сучасна будівля народного дому, де колись розташовувався театр

Фото з сайту uk.wikipedia.org

Протягом 60 років Театр Української Бесіди ставив водевілі, мелодрами, оперети, перекладні п'єси західно-європейських драматургів й українську побутову драму. Найбільшим успіхом користувалися п'єси німецьких, скандинавських,  англійських драматургів. Також у репертуарі театру були й опери М. Лисенка, М. Аркаса, Д. Січинського тощо. Українці в «Театрі Української Бесіди» вперше познайомилися на сцені з операми: «Жидівка» (Галеві), «Мадам Баттерфляй» (Пуччіні), «Кармен» (Бізе), «Травіата» (Верді), «Фауст» (Ґуно), «Оповідання Гофмана» (Оффенбаха), «Сіцилійське парубоцтво» (Масканьї), «Продана наречена» (Сметани), «Галька» (Монюшка) та ін.

1881. Народився В'ячеслав Прокопович, український громадський, політичний, державний діяч, педагог, історик, публіцист, член Центральної Ради, голова Ради народних міністрів Директорії УНР, виконуючий обов'язки Президента УНР в екзилі, автор наукових досліджень із історії Києва та сфрагістики. 

1898. Народився Мстислав (Степан Іванович Скрипник), український громадський та церковний діяч, Патріарх УАПЦ. 

Фото з сайту www.kaniv.net

1912. З гавані Саутгемптону вийшов у своє перше й останнє плавання англійський лайнер «Титанік». 

«Титанік» був найбільшим судном, яке коли-небудь до нього будувалося. Корабель був також розкішно обладнаний багатьма найвишуканішими зручностями і розкішшю. На судні крім звичайних для того часу зручностей, були також басейн, спортзал, турецька лазня, бібліотека та зал для гри в м'яч.

Для зручностей пасажирів першого класу були також три ліфти і один ліфт для другого класу.

Найоригінальнішою і найвишуканішою частиною інтер'єру лайнера були Великі Сходи «Титаніка». Вони простиралися на п'ять палуб — від верху аж до палуби Е і були шикарно оздоблені різьбою по дереву дуба, мали позолоту, скульптури та годинник. Приміщення освітлювалось електричними канделябрами, проте також існувало і натуральне освітлення через купол скляного даху.

Через 4 дні після початку плавання, «Титанік» зіткнувся з айзбергом і потонув. 

1940. Ісландія відділилася від Данії.

Під час другої світової війни Ісландія, як і Данія, зайняла нейтральну позицію. Після того, як 9 квітня 1940 року Німеччина окупувала Данію, Альтинґ (Парламент Ісландії) прийняв рішення, за яким уряд країни перейняв повноваження короля Данії щодо Ісландії. Через місяць британські війська окупували Ісландію, порушивши нейтралітет країни. 1941 року окупацію перейняли США, оскільки Британія потребувала війска в інших регіонах.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

2010. Під Смоленськом внаслідок авіакатастрофи загинув президент Польщі Лех Качинський.

Фото з сайту uk.wikipedia.org

Разом зі своєю делегацією Лех Качинський мав намір відвідати Катинське кладовище - міжнародний меморіальний комплекс жертвам тоталітарних репресій - яке розташоване під Смоленськом.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

На борту літака окрім президента Польщі (разом зі своєю дружиною), також були голова Національного банку, заступник міністра закордонних справ, керівник Інституту Національної пам'яті, екс-президент Польщі, голова Генерального штабу та інші урядовці. Всього в катастрофі загинуло 96 осіб.

Розслідування причин авіакатастрофи триває (до 10 жовтня згідно з вимогою Головної польської військової прокуратури від 7 квітня 2012 року).

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар