1 серпня - Україна Incognita

1 серпня

1464. Помер Козимо Медичі Страший.

Портрет із сайту  art-catalog.ru

Династія Медичі перебувала при владі у Флоренції (з невеликими перервами) 300 років. З її представниками пов’язані соціально-економічне і культурне процвітання Флоренції. У різні роки представники цього прізвища були фінансовими магнатами, займали папський престол і навіть французький трон. Після смерті Джованні Медичі Козимо розширив банківський дім, заснований його батьком, став членом правлячої олігархії, але його величезне багатство порушило побоювання одного з вождів цієї олігархії – Рінальдо Дельї Альбіцци. Зіткнення не тільки завершилося невдачею, але й втягнуло Флоренцію у війну з Міланом. Рінальдо наполіг на вигнанні Козімо і його сім’ї з Флоренції. Вигнання тривало один рік, в 1434 році друзі Козімо завоювали більшість в уряді, і Медичі були запрошені назад.

1498. Христофор Колумб відкрив острів Тринідад у Південній Америці.

Портрет із сайту  streamphoto.ru

Три каравели «Ли-Нао», «Ва-кеньос» і «Коррео» під командуванням Христофора Колумба вирушили шукати нових земель. 30 травня 1498 року флотилія Колумба вийшла із порту Сан-Лукар до Канарских островів. 1 серпня відкрили острів Тринідад. На захід від нього було виявлено частину Південноамериканського материка, яку Колумб назвав «Земля Граса». Прямуючи далі на південний захід, Колумб відкрив острів Маргарита. У 1500 році намісник Франсіско Боваділья зняв Колумба із посади і заарештував його разом із трьома братами. Моряків відправили до Іспанії. Лише через шість тижнів ув’язнення Король та Королева дали розпорядження зняти із заарештованих кайдани і викликали до двору.

1780. Швеція оголосила про свій постійний нейтралітет.

Фото з сайту  mandarin-tours.com.ua

Військовий нейтралітет не є перешкодою для належності країни до європейської системи безпеки. Австрія, Ірландія, Фінляндія, Швейцарія та Швеція не меншою мірою впливають на розвиток загальноєвропейських інститутів, ніж, наприклад, такі члени НАТО як

Польща, Угорщина, Чехія та Туреччина. При цьому європейські нейтрали не порушують жодних вимог права нейтралітету.

1798. Відбулася Абукірська битва, в якій флот адмірала Нельсона переміг французькі морські сили.

Портрет із сайту  100v.com.ua

Адмірал Нельсон служив на флоті з 12 років. У 1777 році він отримав чин морського лейтенанта, а в 1778 році став капітаном брига «Борсук», трохи пізніше був призначений командиром берегової батареї Форт-Чарльз в Порт-Ройяль. З 1798 року Нельсон командував ескадрою, спрямованою в Середземне море для протидії розпочатій Францією Єгипетській експедиції 1798-1801рр. Англійська ескадра не зуміла перешкодити висадці французьких військ в Олександрії, однак 1-2 серпня 1798 року Нельсону вдалося розгромити французький флот при Абукірі. Адмірал тоді отримав поранення в голову. У нагороду Георг III зробив Нельсона пером-бароном Нілу і Бернем-Торпа.

1913. Померла Леся Українка, українська поетеса.

Портрет із сайту  kpi.ua

Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка) – українська поетеса. Основна тема творів Лесі Українки – образ ідеальної землі, земного раю, який називається «Україною». Феномен таланту Лесі Українки полягав у тому, що вона одночасно плідно працювала в різних літературних жанрах.

Фото з сайту  litakcent.com

У кінці 90-х років з’являються її поеми «Одно слово», «Віла-посестра», «Се ви питаєте за тих», «Ізольда Білорука», в яких яскраво виявилася схильність до оригінальної обробки світових сюжетів. Леся Українка активно працювала і як перекладач, її увагу привертали вершинні явища світової літератури – «Макбет» Шекспіра, «Пекло» Данте, «Каїн» Байрона. Вона переклала також драму Г. Гауптмана «Ткачі», яка належала до забороненої в Росії літератури, вірші Надсона, Конопніцької, Ади Негрі.

1924. У Буенос-Айресі засновано українське культурне товариство «Просвіта».

Метою товариства «Просвіта» є популяризація та поширення культурної та національної спадщини українського народу. Крім центрального відділення, яке діє у столиці, «Просвіта» має ще 14 регіональних представництв в Аргентині. Щорічно «Просвіта» влаштовує українські концерти та забезпечує роботу курсів української мови та українознавства.

1924. Народився Михайло Білас, народний художник України.

Фото з сайту  happylife.lviv.ua

Михайло Білас виготовляє декоративні килими, верети, гобелени, ліжники, а також вишивані серветки, доріжки, подушки. Він – майстер текстильної пластики, образно виразних іграшок та декоративних квітів. На його стиль і майстерність вплинули досвід і культура ткача, вишивальника, живописця, графіка і народного майстра. Твори Михайла Біласа в галузі вишивки відзначаються свіжим, оригінальним вирішенням. Художник звертається до традицій української вишивки, але пропускає їх крізь своє світобачення.

1944. Датується останній запис у знаменитому щоденнику Анни Франк.

Фото з сайту  nnm.me

Анна Франк, дівчинка із Амстердаму, увійшла в історію як автор щоденника, котрий вела два роки, поки її сім’я переховувалась від нацистів. Щоденник нідерландської дівчинки Анни – один із найбільш вражаючих документів про жорстокість фашизму. Анна вела цей щоденник із 12 червня 1942 року по 1 серпня 1944 року.

1990. У Львові відбувся перший випуск школи провідників Пласту.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар