1 липня - Україна Incognita

1 липня

1569. Люблінська унія про об’єднання Польщі й Литви роздільно затверджена депутатами польського й литовського сеймів.

Ілюстрація з сайту  ezreklama.com

Люблінська унія – угода про об’єднання Польщі та Великого князівства Литовського в єдину федеративну державу – Річ Посполиту. Велике князівство Литовське, як і Польське королівство, залишалися самостійним політичним організмом зі своєю вищою адміністрацією, власною скарбницею, військом, судово-правовою системою. Платою за державну суверенність, яку Великому князівству Литовському вдалося зберегти, стали українські землі, які переходили під юрисдикцію Польської корони.

1804. Народилася Жорж Санд, французька письменниця.

Фото з сайту  epwr.ru

Справжнє ім’я – Аврора Дюпен. Жорж Санд розробила новий жанр – психологічний романтичний роман. Письменниця виокремила три різновиди психологічного роману, з’ясувала зв’язок індивідуальної психології з умонастроєм епохи. Вплив на творчість Жорж Санд здійснив Жан Жак Руссо.

1858. Чарльз Дарвін у Лондоні вперше представив теорію еволюції.

Ілюстрація з сайту  topnews.ru

Хоча теорія Дарвіна ґрунтувалася на величезній кількості фактів, була дуже ретельно розроблена і зовні дуже переконлива вона зустріла опір в наукових колах і світському суспільстві. Намагаючись вирішити поставлені наукові завдання, Дарвін спирався на практику тваринництва й рослинництва. Звернувши увагу на аналогію між еволюцією культурних форм та еволюцією диких видів у природі, він виявив, що ці два процеси поєднують такі чинники, як спадкова мінливість і добір.

1863. Почалася битва під Геттісбургом, в якій війська Півночі США завдали поразки Півдню США.

Ілюстрація з сайту  wikimedia.org

Битва відбувалась з 1 по 3 липня у Геттісбургзі та його околицях. Це була найбільш кровопролитна битва Громадянська війни в США. Війська США під командування Джорджа Міда відбили атаки Конфедеративних Штатів Америки і змусили їх відступити за річку Потомак.

1867. Після підписання відповідного акту Канада стала самокерованим домініоном Великої Британії.

Після цього Канада розширила територію та отримала статус автономії від Об’єднаного Королівства, зазначене у Вестмінстерському статуті у 1931 році, яка закріпилась Канадським актом 1982 року, котрим назавжди розірвано залишки правової залежності від Британського парламенту.

1911. Польський біохімік Казимир Функ вперше використав слово «вітамін».

Фото з сайту  wikimedia.org

Досліджуючи цингацингу, пелагру, рахіт та інші хвороби, обумовлені дефіцитом вітамінів, Казимир Функ запропонував для їх позначення термін «авітамінози». Був одним із перших в галузі дослідження гормонів.

1961. Народилася Діана Маунтбаттен-Віндзор, принцеса Уельська.

Фото з сайту  day.kiev.ua

Принцеса Діана у Парк-Хауз – родовому гнізді віконта Елторпського, 8-го графа Спенсера та віконтесси Олторп. Батько служив конюшим при королівському дворі. Бабуся Діани по материнській лінії, Рут Фермой, була фрейліною королеви Єлизавети ІІ. Дівчинку було названо на честь римської богині місяця і милосердя Діани. Із Чарльзом, принцом Уельський Діана познайомилася у 1977 році, а 24 лютого 1981 року у кафедральному соборі святого Павла Діана і Чарльз обвінчались.

1962. Народився Владислав Єрко, український художник-ілюстратор.

Владислав Єрко ілюструє твори Джонатана Свіфта, Умберто Еко, Гофмана, Розендорфера, Кастанеди, Германа Гессе, Пауло Коельо та інших. Переможець низки престижних художніх та книжкових виставок, володар титулу «Людина книги» як найкращий художник 2002 року за версією московського «Книжкового огляду».

Загальне визнання отримали його ілюстрації до книг Пауло Коельо та «Снігової Королеви» Ганса-Крістіана Андерсена, яка на всеукраїнському конкурсі «Книга року» завоювала Гран-прі як найкраща книга 2000-го року та титул «Найкраща дитяча книжка-2006» (США).

Ілюстрація з сайту  illustr.narod.ru

1997. Український літак «АН-70» на 42-му міжнародному авіаційно-космічному салоні у Ле-Бурже (Франція) отримав приз «Передовики авіаційної індустрії року», посівши друге місце у номінації «Військові літаки».

Фото з сайту  alternathistory.org.ua

1998. В Одесі відкрився Міжнародний фестиваль мистецтв «Слов’янський базар-98».

Ілюстрація з сайту  wikimedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар