1 квітня - Україна Incognita

1 квітня

1578. Народився Вільям Гарвей, англійський лікар і природознавець, засновник сучасної фізіології та ембріології.

Ілюстрація з сайту bookdome.com

Гарвей створив вчення про кровообіг, зокрема довів, що серце є активним м'язовим осередком кровообігу і що кров рухається в одному напрямі по замкнутій системі кровоносних судин. Описав мале і велике кола кровообігу.

1750. Народився Гуґо Коллонтай, суспільно-політичний діяч польського національного відродження XVIII ст. Сприяв реформуванню системи освіти в Польщі, викладання, в тому числі, в Краківському університеті польською мовою.

 

Голова польської ліберальної партії і найбільш видатний польський публіцист останніх років незалежного існування Польщі перед її поділами. Був організатором і учасником повстання під проводом Т. Костюшка.

1809. Народився Микола Гоголь, український письменник, драматург.

Ілюстрація з сайту greatest.com.ua

Найвідоміші твори - "Вечори на хуторі поблизу Диканьки", "Тарас Бульба", "Миргород", "Ревізор" та інші.   

За мотивами творів М. В. Гоголя створено відомі оперні спектаклі: "Сорочинський ярмарок" М.П. Мусорського, "Черевички" П. І. Чайковського, "Майская ночь" Н.А. Римського-Корсакова, "Нос" Д.Д.Шостаковича. 

1815. Народився Отто фон Бісмарк, прем'єр-міністр Пруссії (1862-1890), перший рейхсканцлер Німецької імперії (другого рейху)(1871-1890), прозваний "залізним канцлером".

Ілюстрація з сайту www.imamuseum.org

1873. На Донеччині у сел.Красне народився Сергій Рахманінов, композитор і піаніст.

Фото з сайту 100v.com.ua

Відомі твори - Другий і Третій концерти для фортепіано з оркестром, Друга симфонія, опера "Скупий лицар" (за Пушкіним) і "Франческа да Ріміні" (за Данте), хор та солістів "Дзвони", прелюдії і етюди-картини для фортепіано та інші.

1906. Підписана Міжнародна конвенція по охороні птахів в рамках програми ЮНЕСКО "Людина і біосфера".

1 квітня - Міжнародний день птахів. Відзначається з 1906 р.

Фото з сайту rozkladay.kiev.ua

1907. Народився Зенон Коссак-Тарнавський, український політичний і військовий діяч, провідний член УВО і ОУН.

Пластун Зенон Коссак у однострої

Фото з сайту zakarpattya.net.ua

Був одним із організаторів і лідерів молодіжного націоналістичного руху в Галичині. Автор 44-х правил життя українського націоналіста.

Загинув у березні 1939, відстоюючи незалежність Карпатської України в боях проти угорських загарбників в районі селища Буштина.

1919. "Асканію-Нову" оголошено державним заповідним парком.

1921. У польському Тарнові обрано новий комітет міністрів УНР на чолі з прем’єром В'ячеславом Прокоповичем.

1922. У Харкові Вища партійна школа ЦК КП(б)У перетворена на Комуністичний університет ім. Артема.

1924. Адольфа Гітлера засуджено до п'яти років ув'язнення за організацію "Пивного путчу" 1923 р. У в'язниці в баварському місті Ландсберґ-на-Лехупочав надиктував своїм помічникам Емілеві Морісу та Рудольфові Гессу першу частину книги "Майн кампф", яку опублковано в липні 1925 р.

Адольф Гітлер та інші участники "Пивного путчу" в Мюнхені, після його провалу. Фотографія датована 1 квітня 1924 р.

Фото з сайту s.fraza.ua

1937. Бірма відокремлюється від Британської Індії й отримує статус „коронної колонії”.

1939. Радіо іспанського міста Бургос передало повідомлення, яке було поширене всіма газетами франкістської зони: "На сьогоднішній день армія червоних полонена і роззброєна, національні сили опановують останніми військовими об'єктами. Війна закінчена. 1 квітня 1939 - року перемоги. Генералісимус Франко". Закінчення громадянської війни в Іспанії 1936-1939 рр.

1942. У дистрикті Галичина запроваджено новий адміністративний поділ територій та управління ними.

1942. Голова міської управи Києва віддав наказ головам районних управ про відправлення близько 20 тис. радянських громадян на роботу в Німеччину. Організацію виїзду робітників до Німеччини "належало проводити на добровільних началах і залучати поліцію лише у виключних випадках".

1943. Запроваджено нову адміністративну структуру рейхскомісаріату "Україна" – замість чотирьох відділів введено десять, встановлено структуру місцевих самоврядувань – районних управ та управ міст, які складалися з 12 секцій.

1943. Начальником політвідділу 18-ї армії призначений Леонід Брежнєв, майбутній керівник Радянської держави.

1944. Радянські війська взяли Підгайці, Троїцьке та ін.

1945. У Словаччині радянські війська взяли місто Трнава, в Угорщині - Шопрон.

1946.  У Радянському Союзі створюється ядерний центр «Арзамас-16» (Горьковська (нині – Нижньогородська) область).

1948. Фарерські острови отримали автономію у складі Данії.

1950. Західнонімецька газета «Вісбаден тагеблатт» публікує сенсаційну фотографію пілота НЛО, який зазнав катастрофи поблизу міста (на знімку інопланетянин метрового зросту в кисневій масці на одній нозі йде в супроводі двох офіцерів американської армії).
Фотографію передрукують майже всі газети світу. Лише через кілька років журналісти газети зізнаються, що це був першоквітневий жарт.

1960. З мису Канаверал у Флориді запущено перший метеосупутник TIROS-1.

1960. В СРСР знижено в середньому на 14% державні роздрібні ціни на медикаменти.

1966. В Англії фірма Pye Records випустила перший сингл Девіда Боуї Do Anything You Say.

1967. «Бітлз» завершили роботу над альбомом Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band.

1969. IX з’їзд компартії Китаю оголошує про закінчення «культурної революції».

1973. В Одесі вперше відбувся фестиваль "Гуморина". Назва спала на думку Олегу Сташкевичу, нині – літературному секретарю Михайла Жванецького.
Фестиваль, що набув неабиякого розмаху, забороняли в 1976 р. і поновили в 1987 р.

1973. У Братиславі (ЧССР) гандболістки київського "Спартака" вчетверте поспіль виграли Кубок європейських чемпіонів, обігравши у фіналі румунську команду "Універсітатя" з рахунком 17:8.
Загалом в активі спартаківок буде 13 перемог у Кубку чемпіонів.

1976. У Каліфорнії Стів Джобс, Стів Возняк та Рональд Уейн заснували компанію "Apple Computer".

Фото з сайту reeed.ru

1979. Мальту покинули останні британські солдати після 179-річного британського правління. День Свободи на Мальті.

1979. Після повалення шаха Пехлеві, масових страт та за підсумками всенародного референдуму аятола Хомейні проголосив Іран ісламською республікою.

1987. Американець Стівен Ньюмен із міста Бетел (штат Огайо) завершив почату чотири роки тому навколосвітню подорож, подолавши пішки відстань 36 200 км і побувавши у 20 країнах на п’яти континентах.

1989. Вийшов у світ перший номер науково-популярного ілюстрованого журналу "Пам’ятки України" – органу Українського товариства охорони пам’яток історії та культури і Українського фонду культури.

1992. Україна та Нідерланди встановили дипломатичні відносини.

1993. Україна встановила дипломатичні відносини з Ефіопією.

2001. Колишнього президента Югославії Мілошевича передали спеціальним поліцейським силам для міжнародного суду за воєнні злочини.

2001. У Нідерландах вперше були легалізовані одностатеві шлюби.

2002. У Нідерландах вперше у світі легалізували евтаназію.

2003. Прийнята 23 березня на референдумі конституція Чечні набула сили закону, після того як її текст опублікували в пресі.

2004. Scaled Composites отримала першу ліцензію від Федерального управління авіації США на суборбітальні рейси, яка дозволила компанії провести випробувальні польоти протягом одного року.

2004. Google оголосив про створення поштової скриньки Gmail для усіх користувачів, спочатку поштовий клієнт був доступний тільки для внутрішнього корпоративного користування.

2004. Помер Микола Руденко, український поет, філософ, правозахисник, дисидент, засновник Української Гельсінської Групи (УГГ).

Фото з сайту gdb.rferl.org

Уперше виступив проти існуючих порядків у 1949 році, коли під виглядом критики "космополітів" громили та нищили єврейських письменників. З 1950 року вже не займав ніяких посад, добровільно позбувшись таким чином усіх привілеїв радянського істеблішменту. У 1974 році за критику марксизму виключений з КПРС.

Після консультацій з П.Григоренком, О.Мешко, О.Бердником, Л.Лук’яненком, І.Кандибою, О.Тихим, М.Матусевичем, М.Мариновичем, Н.Строкатою 9 листопада 1976 року на квартирі А.Сахарова в Москві Руденко провів прес-конференцію для іноземних журналістів, де оголосив про створення Української гельсінської групи. Незабаром були опубліковані її Декларація та Меморандум №1, у розділі "Типові порушення прав людини" були дані про голод 1933 року, про репресії 30-х років, знищення УПА, репресії проти шістдесятників, список політичних таборів і українських політв’язнів. 5 лютого 1977 року Руденко був заарештований і згодом засуджений на 7 років таборів суворого режиму та 5 років заслання.

У кінці 1987 р. Руденко з дружиною виїздить до Німеччини, потім до США. Працює на радіостанціях "Свобода" і "Голос Америки". У 1988 р. позбавлений радянського громадянства.

У вересні 1990 року Руденко повернувся до Києва. Відновлений у громадянстві, реабілітований. 1993 року за роман "Орлова балка" Руденку присуджена Державна премія ім. Т.Шевченка в галузі літератури. 1996 року за великий внесок у розвиток української літератури і за правозахисну діяльність Руденко нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня. 1998 року вийшли головні праці життя - книги "Найбільше диво - життя. Спогади" та "Енергія прогресу. Нариси з фізичної економії".

2009. Шоста хвиля розширення НАТО: членами Альянсу стали Албанія й Хорватія

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар