1 грудня - Україна Incognita

1 грудня

1135. Помер Генріх I, король Англії в 1100-1135 рр., герцог Нормандії з 1106 р., молодший син Вільгельма Завойовника. 

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Правління Генріха I було відзначене відновленням єдності англонорманської монархії після перемоги над Робертом Куртгезом у 1106 р., а також серією адміністративних та фінансових реформ, які лягли в основу державної системи Англії епохи високого середньовіччя.

1167. 22 міста Північної Італії об'єдналися в Ломбардську лігу (зокрема, Кремона, Мантова, П'яченца, Бергамо, Брешія, Мілан, Болонья, Модена, Венеція, Віченца, Верона, Парма).

Фото з сайта en.wikipedia.org

1187. Помер Ярослав Осмомисл, князь галицький у 1153—1187 рр., син Володимирка Володаревича. 

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Названий в «Слові о полку Ігоревім» Осмомислом, тобто таким, що має вісім смислів (розумний, мудрий). Утримував мирні відносини з сусідськими Польщею й Угорщиною, Візантією та цісарем Фрідріхом І Барбароссою. Осмомисл значно розширив територію свого князівства, приєднавши землі між Дністром і Карпатами, пониззя Дунаю. Мав велике військо, за допомогою якого став одним з наймогутніших князів на Русі.

1783. Перший політ людини на повітряній кулі, наповненій воднем, здійснив у Парижі французький фізик Жак Шарль. Під час двогодинного польоту в гондолі кулі разом із Шарлем перебував його напарник Робер.

Жак Шарль

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1792. Народився Микола Лобачевський, російський математик, творець неевклідової геометрії (геометрії Лобачевського).

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1822. У Відні відбувся музичний дебют 11-річного Ференца Ліста, у майбутньому – визначного угорського композитора.

Ференц Ліст

Ілюстрація з сайта www.classicmp3.ru

1825. Помер Олександр I, російський імператор у 1801-1825 рр., останній цар Росії, що опинився на троні в результаті палацового перевороту. 

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Здобув владу через організацію убивства батька - імператора Павла. На початку правління провів помірно ліберальні реформи, у зовнішній політиці - у 1807-1812 рр. тимчасово зблизився з Францією, порвав - через вітчизняну війну 1812 р., після чого очолив антифранцузьку коаліцію європейських держав, був одним з організаторів Священного союзу. Вів також успішні війни з Туреччиною (1806-1812) і Швецією (1808-1809). При Олександрі I до Росії були приєднані території Східної Грузії (1801), Фінляндії (1809), Бессарабії (1812), Азербайджану (1813), колишнього герцогства Варшавського (1815).

1855. Лев Толстой приїхав у Санкт-Петербург із Севастополя, де він брав участь в обороні міста. Толстой зупинився в Івана Тургенєва, який ввів його в коло петербурзьких літераторів. Тургенєв був старшим на 10 років і прокровительствував молодому таланту.

Груповий портрет російських письменників - членів редколегії журналу «Современник». Верхній ряд: Л. Н. Толстой, Д. В. Григорович; нижній ряд: І. А. Гончаров, І. С. Тургенєв, А. В. Дружинін, А. М. Островський, 1856

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1879. Народовольці влаштували вибух на залізниці під Москвою з метою убити Олександра II. Цар не постраждав завдяки випадку - зловмисники не знали, що царський поїзд помінявся місцями з поїздом супроводу і підірвали другий, а не перший потяг.

1887. На сторінках повісті англійського письменника Артура Конан-Дойля «Етюд у багряних тонах» уперше з'явився популярний літературний персонаж - приватний детектив Шерлок Холмс.

Пам'ятник Шерлоку Холмсу у Майрінгені, Швейцарія

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1891. Американський учитель фізкультури Джеймс Нейсміт, щоб зайняти чимсь учнів під час довгої зими, запропонував їм закидати футбольний м'яч у кошики з-під персиків. Так у Спрінгфілді, штат Массачусетс, був винайдений баскетбол.

Засновник сучасного баскетбола

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1896. Народвися Георгій Жуков, радянський полководець, маршал Радянського Союзу, чотириразовий Герой Радянського Союзу. Із його ім'ям пов'язані всі найбільші перемоги СРСР у ІІ Світовій війні - від розгрому німців під Москвою до оточення і взяття Берліна.

Фото з сайта www.univer.omsk.su

1905. У Києві почалося повстання саперів під командуванням Бориса Жаданівського.

Борис Жаданівський, керівний збройного повстання саперів у Києві

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1913. На заводах американської компанії «Форд мотор» вперше запровадили безперервну складальну лінію - конвеєр, з якого через кожні 2 години 38 хвилин сходив автомобіль.

1918. Народився Платон Майборода, визначний український композитор, народний артист УРСР (1968), лауреат Державної премії ім. Шевченка (1962), народний артист СРСР (1979). 

Патон Майборода за роботою

Фото з сайта uaestrada.org

Брат композитора Георгія Майбороди. Автор чисельних пісень і хорів, обробок народних пісень, а також ліричних пісень — в тому числі «Рідна мати моя», «Ми підем де трави похилі», «Київський вальс», ораторії «Дума про Дніпро»,симфонічної поеми «Героїчна увертюра», вокально-симфонічної поеми «Тополя», музики до спектаклів, фільмів та ін.

1934. У Ленінграді комуніст Леонід Ніколаєв застрелив лідера місцевої комуністичної організації члена політбюро ЦК ВКП(б) Сергія Кірова. Обставини злочину досі залишаються нез'ясованими, але Сталін використав його для організації в СРСР «великого терору» (тільки в Україні в грудні 1934 р. розстріляли 28 осіб, в тому числі відомих письменників).

Сергій Кіров

Фото з сайта en.wikipedia.org

1937. Народвися Андрій Содомора, український перекладач, письменник, науковець. Автор перекладів із давньогрецької творів Менандра, Аристофана, Софокла, Есхіла, Еврипіда; з латинської - творів Горація, Овідія, Лукреція, Сенеки.

Фото з сайта interviewer.com.ua

1943. Завершилася Тегеранська конференція глав урядів трьох союзних держав – СРСР (Сталін), США (Рузвельт) і Великої Британії (Черчілль).

1944. Наказ Наркомату внутрішніх справ СРСР про створення в його складі Головного управління по боротьбі з бандитизмом, одним із завдань якого була боротьба з «націоналістичним підпіллям» у Західній Україні та Прибалтиці.

1955. Початок руху проти расової сегрегації в США. У місті Монтгомері негритянка Роза Паркс відмовилась поступитися місцем білому чоловіку в автобусі, за що була заарештована поліцією. Внаслідок масових акцій протесту Верховний Суд США через рік скасував закон про сегрегацію в міському транспорті, і через 381 день Роза Паркс була серед перших темношкірих, хто проїхався міським автобусом. Це перша перемога Мартіна Лютера Кінга і його руху за ненасильницьке відстоювання громадянських прав.

Роза Паркс - людина, яка поклала початок кінця расової сегрегації у США

Фото з сайта sandinist.livejournal.com

1987. Початок будівництва тунелю під Ла-Маншем між Англією та Францією.

1989. Зустріч у Ватикані Папи Івана Павла ІІ з керівником СРСР Михайлом Горбачовим започаткувала офіційну легалізацію Української греко-католицької церкви.

1991. Більше 90% відсотків із 32 мільйонів громадян України, які взяли участь у всеукраїнському референдумі, висловилися за незалежність держави. Одночасно з референдумом проводилися і вибори президента, на яких перемогу здобув голова Верховної Ради Леонід Кравчук, у недалекому минулому - секретар ЦК Компартії України. За нього проголосувало більше 61,59% виборців (19 млн. 643 тис.). Опозиція не виставила єдиного кандидата. Найбільш реальний суперник Кравчука, лідер Народного руху України В'ячеслав Чорновіл, отримав підтримку 7,42 млн. виборців (23,27%). Третє місце посів голова УРП Левко Лук'яненко – 4,49% (1,43 млн.), четверте – заступник голови ВР Володимир Гриньов із ПДВУ (4,17%, або 1,33 млн.). П'яте – Ігор Юхновський (1,74%; 554,7 тис.), шосте – Леопольд Табурянський, Народна партія України (0,57%; 182,7 тис.).

Фото з сайта en.wikipedia.org

2004. Помаранчева революція: Верховна Рада, підтримувана багатосоттисячною вуличною маніфестацією, проголосувала за відставку уряду Януковича й відкрила прямий шлях до остаточної перемоги на президентських виборах демократичної коаліції. 

Пункти 7 та 8 постанови голосували пакетом, «за» - 229. Ухвалили: «Скасувати рішення ВР від 16 березня 2004 р. про схвалення програми діяльності Кабміну «Послідовність. Ефективність. Відповідальність ». Відповідно до ст.87 та ч.4 ст.115 Конституції України, висловити недовіру Кабінету міністрів України, наслідком якої є відставка КМ. Запропонувати президентові за участю голови ВР невідкладно на період до вступу на пост новообраного президента України сформувати персональний склад Кабміну - уряду народної довіри, з урахуванням пропозицій депутатських фракцій і груп у Верховній Раді». Пунктом 1 («за» - 232 голоси) визнано, що «в Україні відсутні соціальні, економічні та політичні передумови для зміни державного устрою. Сепаратистські прояви мають штучний характер і зумовлені прагненням конкретних осіб та політичних сил задовольнити свої неправомірні корпоративні та політичні інтереси». 
Після голосування маніфестація перейшла по вулиці Грушевського на майдан. Між тисяч людей на даху жовтого мікроавтобусу з гучномовцями рухалися депутати від "помаранчевої" опозиції Юлія Тимошенко, Петро Порошенко, Юрій Луценко, Валентина Семенюк, Віктор Терен.

2009. Набула чинності Лісабонська угода про внесення змін у Договір про Європейський Союз. Угода покликана замінити Конституцію ЄС, що не набула чинності, і внести зміни в діючі угоди про Євросоюз з метою реформування системи управління ЄС.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар